Arama sonuçları

Sosyal projelere katılan adaylar seçiliyor

Sosyal projelere katılan adaylar seçiliyor

Bosch Türkiye Mobilite Çözümleri, Enerji ve Bina Teknolojileri, Sanayi Teknolojileri  ile Dayanıklı Tüketim Malları alanlarında 5 ayrı şirketle Bursa, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ’da faaliyet gösteriyor. Türkiye’de ilk Bosch fabrikası 1972 yılında Bursa’da kuruldu. Çalışan sayısı 8 bin 200 olan Bosch Türkiye 1.53 milyar Euro cirosu ve 1.10 milyar Euro ihracatı ile teknoloji ve hizmetler alanında önde gelen tedarikçilerden birisi. Türkiye ihracatında yüzde 1’lik paya sahip Bosch Türkiye 2015 Ocak ayından itibaren 16 ülkeyi de içine alan Ortadoğu Bölgesi’nin merkezi oldu.

Sorularımızı yanıtlayan Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young gençleri nasıl işe aldıklarını ve başvurularda hangi kritelerleri kullandıklarını anlattı. 

ADAYIN HEM STAJ HEM DE İŞžE ALIMINDA ÜNİVERSİTESİ ÖNEMLİ Mİ?

Üniversite tercihi bizim için öncelikli değil. Aksine, organizasyonlarımız içerisinde çeşitliliği sağlamak bizim için çok daha önemli. Bu nedenle farklı üniversitelerden mezun olmuş olan adaylarımıza kapımız sonuna kadar açık.

ÜNİVERSİTE NOTLARINI DİKKATE ALIYOR MUSUNUZ?

İşe alım kriterlerimiz içerisinde lise, üniversite ya da not ortalaması şartları bulunmuyor. Seçim kriterlerimizin başında gelecek odaklılık, kültürel farklılıklara uyum, çeşitlilik, öğrenmeye açıklık ve esneklik geliyor. Biz takım oyuncusu olan, yenilikçi ve değerlerimize sahip çıkacak arkadaşları Bosch ailesine katılmaya davet ediyoruz.

YABANCI DİL OLMAZSA OLMAZ BİR KOޞUL MUDUR?

Yabancı dil olarak İngilizce şart. Global bir şirket olduğumuz için İngilizce bizim kurumsal iletişim dilimiz. Pozisyona göre farklı yabancı diller de örneğin Almanca avantaj sağlayabiliyor.

ADAYIN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALMASINI DİKKATE ALIYOR MUSUNUZ?

Sosyal sorumluluk Bosch’un önemli değerleri arasında. Bu nedenle adaylarımızın sosyal sorumluluk çalışmalarında yer almış olmaları bizim için önemli.

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE AKTİF GÖREV ALMASI ÖNEMLİ BİR KRİTER Mİ?

Kulüp aktivitelerinde aktif olarak rol almanın öğrencilerimizin iletişim, işbirliği ve liderlik yetkinliklerini geliştirdiğini düşünüyoruz.  Böylelikle organizasyon, zaman yönetimi ve zorluklara baş edebilme yetkinliklerini de geliştirebiliyorlar. Bu nedenle işe alımda dikkat ettiğimiz noktalardan birisi.  

SPOR YAPIP YAPMADIОI ÖNEMLİ Mİ?

Sporu hayatın her alanında sonuna kadar destekliyoruz fakat bu durum işe alım kriterlerimiz içerisinde yer almıyor.

ERASMUS GİBİ ÖОRENCİ DEĞžİŞžİM PROGRAMLARINA KATILMASINI ÖNEMSİYOR MUSUNUZ?

Kültürlerarası çeşitlilik Bosch değerleri içerisinde bulunuyor. Bu nedenle adaylarımızın farklı ülkelerde, farklı kültürlerle tanışmış olması bizim aradığımız özellikler içerisinde.

STAJ YAPMASI ÖNEMLİ Mİ?

Gerçekleştirdiği staj programlarında öğrencilerin profesyonel gelişimlerine katkı sağlayıp sağlamadıkları bizim için önemli. Öğrenmeye açık, kendini sürekli olarak geliştirmeye çalışan adayların performansının işe alım süreçlerinde daha yüksek olduğunu söyleyebilirim.

ULUSLARARASI ޞİRKETLER HANGİ ÖZELLİKLERİ ARAR?

Daha önceden belirttiğimiz gibi seçim kriterlerimizin başında gelecek odaklılık, kültürel farklılıklara uyum, çeşitlilik, öğrenmeye açıklık ve esneklik geliyor. Bu kriterlerin uluslararası şirketler için öncelikli olduğunu düşünüyorum.

BLOG YA DA WEB SİTESİNE SAHİP OLMASI ÖNEMLİ Mİ?

Hayır, bu durumu kriter olarak almıyoruz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI İNCELENİYOR MU?

İşe alım süreçlerimizde adaylarımızın sosyal medya hesaplarını kontrol etmiyoruz. İşe alım kriterlerimiz içerisinde yer almıyor.

SİZ NASIL BİR GENÇLE ÇALIޞMAYI İSTERSİNİZ?

Gelecek odaklı, proaktif, kendisini sürekli olarak geliştiren, sosyal, enerjik gençlerin organizasyonumuza büyük katma değer sağlayacağını düşünüyorum.  

CV’DE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Bir CV içerisinde adayın eğitimini, yabancı dil gibi kişisel becerilerini, yetkinliklerini ve tecrübelerini kısa ve öz bir şekilde ifade etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda profesyonel gelişimini hangi alanlarda ilerletmek istediğini de mutlaka belirtmelidir. CV’de yapılabilecek en büyük hata kişinin CV içerisinde kendi yetkinliklerini tam olarak ifade edememesidir. 

ÜNİVERSİTE YILLARINI NASIL GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ?

Öncelikle üniversite hayatları boyunca aktif olsunlar. Aktif olmak staj yapmak ama onun haricinde üniversite içerisinde farklı birimlerde farklı kulüplerde kendilerini renklendirsinler, zenginleştirsinler. Son olarak da hiçbir zaman heyecan ve meraklarını kaybetmesinler.

* Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan “CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır

Fotoğraf: Bosch Türkiye

 

 

03-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş