Arama sonuçları

Spor ve güzel sanatlar liselerinde programlar yenilendi

Spor ve güzel sanatlar liselerinde programlar yenilendi

Spor ve güzel sanatlar liselerinin önümüzdeki öğretim yılı için öğretim programları yenilenirken, ders içerikleri de yeniden değerlendiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), spor ve güzel sanatlar liselerinde uygulanan öğretim programlarını güncelledi. Her iki lise için 43 olan program sayısı 102'ye çıkarılarak, ders sayısı çeşitlendirildi ve haftalık ders çizelgelerinde de değişiklik içeren düzenlemeler yapıldı.

MEB, eğitimin tüm kademelerindeki müfredatın, temel becerileri içerecek şekilde güncellenmesi ve etkin bir rehberlik sistemi oluşturulmasına yönelik çalışma yapıyor. Buna göre ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan ortak ve seçmeli derslerin öğretim programlarının sadeleştirilmesi, güncellenmesi ve geliştirilmesi çalışmaları sürüyor. 

NASIL DEĞİŞİKLİKLER VAR?
Bu kapsamda, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı eğitim kurumlarından güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinin öğretim programlarının tamamının ilk kabulünden bu yana ilk defa güncelleniyor. MEB sitesindeki yazıda, "Bu çalışmada, tarihsel, kültürel, dini ve milli hassasiyetlerimiz gözetilerek iki okul türü için 43 olan program sayısı 102'ye çıkarılarak ders sayısı çeşitlendirilmiş ve haftalık ders çizelgelerinde de önemli değişiklikler içeren bir düzenleme yapılmıştır” denildi.

40 DERS İÇİN GÜNCELLEME YAPILIYOR
Yazıda, öğretim programlarına ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:
"Öğretim programlarını değerlendirme, güncelleme ve geliştirme çalışmalarında mevzuata uygunluk, içeriğinin bilimsel ve dil yeterliği ile görsel-tasarım açısından yeterliği, tarihsel, kültürel, dini ve milli hassasiyetler bağlamında bir hazırlık stratejisinin yanı sıra AB ve OECD ülkeleri ile ABD, Japonya gibi ülkelerde uygulanan öğretim programları ve ders kitaplarının hazırlanma, geliştirme ve uygulanmasına yönelik inceleme ve araştırma raporları, öğretmenlere web üzerinden sunulan anketler, illerden istenen zümre raporları, akademisyenlerden istenen bireysel raporlar, çalıştaylarda uygulanan anketler, üniversitelerden istenen görüşlerinin alınmasına yönelik çalışmalar da yapılmıştır."

5 AYRI ÇALIŞTAY YAPILACAK 
Bakanlık tarafından ortaöğretim kurumlarında okutulan 40 dersin öğretim programının değerlendirilmesi, güncellenmesi ve geliştirilmesi çalışmaları için alan uzmanları ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilmek üzere 5 çalıştayın yapılmasının planlandığı aktarılan yazıda, gerçekleştirilen ilk 3 çalıştay sonunda planlanan 40 dersten 18 dersin öğretim programı çalışmalarının tamamlandığı kaydedildi. Kalan 22 dersin öğretim programı güncelleme ve geliştirme çalışmalarının bu yılın aralık ayı sonuna kadar tamamlanarak, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na sunulacağı bildirildi.
Bu blog AA abonesidir

 

27-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş