Arama sonuçları

Tekin’den müfredat açıklaması: Rahatsız olanlara söyleyecek bir sözüm yok

Tekin’den müfredat açıklaması: Rahatsız olanlara söyleyecek bir sözüm yok

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adını taşıyan ve önümüzdeki yıl kademeli olarak uygulanmaya başlayacak olan yeni müfredatta sadeleştirme yapıldığını söyledi. Tekin,"Bazı derslerde çok yüksek oranda azaltma, bazılarında daha az oranda azaltma var ama toplamda yüzde 35 oranında azaltma yaptık" dedi. Katıldığı televizyon programında eğitime dair sorulara yanıt veren Tekin, İnkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinin azaltıldığı iddialarnın “elle tutulur hiçbir tarafının olmadığını” öncelikle hiçbir dersin haftalık ders saatleriyle ilgili bir değişiklik yapmadıklarını, eleştirinin okumadan ezbere yapıldığını söyledi.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Tarih derslerinde, Cumhuriyet ile Osmanlı arasındaki köprüyü oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Tekin, şöyle dedi, müfredat eleştirilerine şu karşılığı verdi: "Bunu da çocuklarımız tarihine değerlerine, atalarına sahip çıksın, saygı duysun mantığıyla, geçmişten günümüze inkılap tarihi dediğimiz cumhuriyetin ilan edildiği periyodu da içine alacak şekilde o bağlantıyı kurarak yaptık. Bundan rahatsız olanlara söyleyecek bir sözüm yok. Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin üstünden yükü almamızdan mı rahatsızlar? Eğitim sistemimizi bilgi edinmeye değil de akademik olarak elde ettikleri bilgileri beceriye yönelik bir mekanizma getirdiğimiz için mi rahatsız oluyorlar? Türklerin tarihini, bu devletin geçmişini bütün olarak çocuklarımıza veriyoruz dediğimiz için mi rahatsız oluyorlar ya da merhametli, çevresine saygılı, erdemli, millî değerlere sahip çıkan bir kuşak yetiştirmek istiyoruz, ondan mı rahatsız oluyorsunuz acaba ya da merak ediyorum, öğretmenlerimizin süreçte daha çok inisiyatif sahibi olabilecekleri bir mekanizma kurduğumuz için mi rahatsız oluyorsunuz? Bundan neden rahatsız oluyorlar, bunu anlamış değilim."

İYİ NİYETLİ DEĞİL

Bakan Tekin, müfredatın hazırlanma sürecinde her paydaşa ortak çalışma çağrısı yaptığını, buna uymayanların "süre yetersiz, müfredatı önümüzdeki sene hayata geçirin" eleştirilerinin de iyi niyetli olmadığını ve katılımcılık açısından da tutarlı olmadığını söyledi.

Ayrıca ilgili dersin müfredatının ilgili uzmanlarca değerlendirileceğinden, "süre" eleştirilerinin de tutarsız olduğunu belirten Tekin, süre içerisinde katkı vermek isteyen herkesin katkısını aldıklarını kaydetti.

26 dersin müfredatını hazırladıklarını anlatan Tekin, "Bu kadar eleştiri yapanlara çağrım, programını yapmadığımız derslerin hazırlık süreci devam ediyor. Buyrun gelin, onları beraber yapalım" dedi.

ÖĞRETMEN ATAMASI

Ataması yapılacak 20 bin öğretmenle ilgili takvime ilişkin soruya karşılık Tekin, "Sözlü sınavlarla ilgili süreç tamamlandığında 657 sayılı Kanun ile ilgili güvenlik soruşturmaları takvimi var. Onun da ilgili mercilerden hızlandırılmasını isteyeceğiz. Bittiği an itibarıyla atamalarını yapıp öğretmen ailesine katacağız" diye konuştu. Tekin, süreci yeni eğitim öğretim yılına yetiştirmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Engelli öğretmen ataması takvimine ilişkin soru üzerine Tekin, bu süreci Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğünü hatırlatarak, "Bize de bu anlamda bir tahsiste bulunacaklar. Süreç tamamlandığında engelli arkadaşlarımızla ilgili atama sürecini duyururuz. Biz ordan sayı beklemek durumundayız şu anda" dedi.

ÖĞRETMENE MÜLAKAT

Öğretmenlerin sözlü sınav süreçlerine ilişkin soru üzerine Tekin, öğretmenlik mesleği itibarıyla sözlü sınavı bir zorunluluk olarak gördüğünü ifade ederek, haksızlık olmaması için bir sistem kurduklarını anlattı. Öğretmenlere sorulacak soruların kapsamını kısıtladıklarını ve bunu öğretmenlere tebliğ ettiklerini aktaran Tekin, ayrıca adaylarına ve jüri üyelerine de kod verdiklerini belirterek şöyle dedi: “Deseniz ki 'Benim bir tanıdığım var, mülakata girecek, yardımcı olur musun?' Olamam, bilmiyorum. Hangi komisyonda gireceğini bilmiyorum, kodunu bilmiyorum. Kimsenin müdahale edemeyeceği bir sistem. Mümkün olduğunca jüri sayısını da azaltarak aynı jürinin değerlendirme yapmasını istedik. Jüri üyeleri öğretmen adayının verdiği cevaplara göre tik koyacak. Ve nihayetinde de notunu vermiş olacak. Verdiği cevapları yazıp tutanak olarak imzalayacak. Görüntü ve ses kaydı yapan kameramız zaten çalışıyor olacak. Dolayısıyla kimse çıkıp bana şunu sordular ya da ben şunları söyledim ama adaletsizlik yaptılar diyemeyeceği bir mekanizma. Salondan çıkar çıkmaz adayımız, jüri üyelerimiz birbirlerinden bağımsız olarak notlarını girecekler ve kaydet tuşuna bastıkları an artık onların o sisteme bir daha erişim hakları olmayacak. Not böylece ortaya çıkmış olacak."

OKULLARDA GÜVENLİK KAMERALARI

Tekin, öğretmenlere yönelik şiddete ilişkin cezalarla ilgili Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak düzenlemeyle ilgili soruyu yanıtlarken şöyle konuştu: "Daha önce Sağlık Bakanlığımızın yaptığı sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili düzenlemenin muadilini Millî Eğitim Bakanlığında eğitim çalışanları için tasarladık ve yasaya da koyduk. Hem şiddete caydırıcılık olması açısından tedbirler aldık hem de şiddet uygulayan kişilerin aldıkları cezaların ertelenmemesine ilişkin cezai müeyyideler yerleştirmiş olduk. Okullarımızda güvenlik kameralarından tutun, veli randevu sisteminin daha aktif kullanılmasına bir dizi tedbire başlamıştık, devam ediyoruz."

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNİN ÜCRETLERİ

Tekin, özel okul öğretmenlerinin ücretlerine ilişkin taahhüt edilen sınırları uygulayıp uygulamadıklarını test edeceklerini de söyledi.

SINIF TEKRARI UYGULAMASI

Bakan Tekin, "sınıf tekrarı uygulamasının geri getirilmesinin, 9. sınıfların neredeyse yarısının sınıfta kalması gibi bir tablo ortaya çıkaracağı" yönündeki haberle ilgili de şunları kaydetti:

 

"Kesinlikle yanlış, öyle birşey yok. Mekanizmayı takip ediyoruz, ilgili arkadaşlar sürekli izliyorlar. Orda yazıldığı gibi değil ama eğitim öğretim sürecinin disipline edilmesi açısından bu tür tedbirlerin alınması gerekiyordu. Bunu yapmayacaksak okullarda eğitimin bir anlamı kalmıyor, öğretmen arkadaşlarımızın da çok yoğun talebiydi."

14-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş