Arama sonuçları

Teknoloji işgücünü ‘mobil’ yaptı

Teknoloji işgücünü ‘mobil’ yaptı

Teknoloji işgücünü ‘mobil’ yaptı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iş yapış süreçlerinden insanların tercihlerine kadar birçok konuda değişim yaşanıyor. Kolay iletişim kuran ve teknoloji sayesinde her şeye bir “tık” mesafesinde yakın olan insanlar artık iş süreçlerinde daha özgür olmak istiyor. Bu da insanların esnek çalışma olarak adlandırılan uzaktan çalışmaya yönelmelerini sağlıyor. Hazır ofisler ve esnek çalışma alanları konusunda dünyanın lider tedarikçisi Regus tarafından yapılan son araştırma da bu değişimi doğrular nitelikte. Regus’un yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 66’sı uzaktan çalışıyor. 

İŞ YAŞAMI TEKNOLOJİ İLE NASIL DEĞİŞİYOR?

Regus'un Türkiye'de iş dünyasından 233 kişi üzerinde yaptığı araştırma iş yaşamındaki değişiklikleri de gösteriyor. Regus Türkiye Ülke Müdürü Betül Genç, yapılan son araştırmanın sonuçlarının günümüzde işgücünün gerçekten mobil bir özellikte olduğunu gösterdiğini söylüyor. 

Çalışanların sadece küçük bir kesiminin tüm mesailerini şirket merkezinin dışında home-office'te geçiren evden çalışanlardan oluştuğuna dikkat çeken Betül Genç, araştırma konusunda şu bilgileri veriyor:

“Çalışanlar, sabit bir ofis alanını ev gibi bir diğer sabit çalışma alanıyla değiştirme amacında olmadıklarını fakat şehir içi veya şehir dışı toplantılara gidip gelirken de aralarda işlerini yapmaya ve üretken olmaya devam edebilecekleri yerlere ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar.”

GENÇLER BU KONSEPTEN MEMNUN DEĞİL

İş dünyasından insanların birkaç saat veya tüm gün boyunca verimli bir şekilde çalışabilecekleri "Gir ve çalışmaya başla" konseptinde lokasyonlara ihtiyaç duyduklarını dile getirdiklerine işaret eden Betül Demir şöyle konuşuyor: “Şehirlerin farklı bölgelerinde bulunabildiği için iş merkezleri bu anlamda popüler bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Konsantrasyon sağlayan bu profesyonel ve sakin ortamlar, işe odaklanmanın ve gizliliğin çok zor sağlanabildiği gürültülü kafe ortamlarına göre ideal bir çalışma ortamı sunuyor." 

ŞİRKET MERKEZİ DIŞINDA ÇALIŞIYOR

Türkiye'de çalışanların üçte ikisi haftanın yarısında hatta daha uzun süre şirket merkezinin dışında, uzaktan çalışıyor. Uzaktan çalışırken işlerini nerede yaptıkları sorusuna yanıt verenlerin sadece yüzde 32'si işlerini çoğunlukla evden yürüttüklerini söyledi. Ancak tüm çalışanların sadece yüzde 11’i tamamen evden çalışmalarını yürütüyor. Uzaktan çalışma için en popüler mekanların başında ise iş merkezleri geliyor. Bu oran uzaktan çalışanlar arasında yüzde 16. 

21-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş