Arama sonuçları

Temel bilimlere odaklanmak gerek

Temel bilimlere odaklanmak gerek

Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, ABD dahil pek çok ülkede araştırmacılar üzerinde patent geliştirme baskısının olduğunu ve bunu özellikle Türkiye’de de gözlemlediğini belirterek, Türkiye’nin temel bilimlere odaklanması gerektiğini söyledi. 

AZİZ SANCAR BURSU VERİLECEK 
Sancar’ın Koç Üniversitesi’ni ziyareti, başarılı olan ancak yeterli eğitim imkânı bulunmayan Mardin’li bir kız öğrenci için de tam burslu eğitim fırsatının kapısını araladı. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, bundan sonra Mardin'li başarılı bir kız öğrencinin Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında, "Prof. Dr. Aziz Sancar Bursiyeri" olarak, Koç Üniversitesi’nde eğitim göreceğini açıkladı. 

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen "Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları" hakkında seminer veren Prof. Dr. Aziz Sancar, "Gelir getirme potansiyeli olup olmadığı, kansere çare olup olmayacağı düşünülmeden sadece bilimsel araştırmaya odaklanmak çok önemli. Türkiye’de de temel bilim alanındaki araştırmaların daha çok teşvik edilmesi gerekiyor. Çünkü bilim adına yapılan her araştırmanın eninde sonunda insanlığa fayda sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

 

30-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş