Arama sonuçları

Temel Liseler ne olacak? Kapanacaklar mı?

Temel Liseler ne olacak? Kapanacaklar mı?

Temel Liseler ne olacak? Kapanacaklar mı? Dershanelerin dönüşüm süresinde ortaya çıkan temel liseler ne olacak? Yasaya göre yaklaşık 212 bin öğrencinin okuduğu temel liseler bu öğretim yılı sonunda kapanacak. Ancak temel liselerin büyük çoğunluğunun “özel okula” dönüşme koşullarını 2019 yılı öğretim yılı sonuna kadar tamamlamasının mümkün olmadığını söyleyen kurucular, “ek süre” istiyor.

TEMEL LİSELER NE OLACAK? KAPANACAKLAR MI?

Temel liselerin ne olacağına ilişkin soru Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da yöneltildi. Temel liselerden fiziki altyapısını tamamlayanların bu yılın haziran ayı itibarıyla özel okula dönüşmek zorunda olduğunun hatırlatılması ve bu okullara ek süre verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Selçuk, şöyle dedi: "Kanun çok açık. Çok net bir durum var ortada."

ALDIKLARI TEŞVİKLERİ GERİ ÖDEYECEK

Temel liseler ilk öğrencilerini de 2014-2015 öğretim yılında aldı. Ancak bu liselerin bir süresi var. 2019 yılında kapatılarak, taahhüt ettikleri kurumlara dönüşecek. Temel liselerin sayısı 2017-2018 öğretim yılı istatistiklerine göre 972. Öğrenci sayısı ise 212 bin 227. Bu okullardaki öğretmen sayısı ise 21 bin 482. Yaklaşık 9 bine yakın da bu liselerde personel çalışıyor.  Eğer bu süre içerisinde özel okula dönüşemezlerse bu liseler aldıkları teşvikleri yani eğitim öğretim desteğini geri iade etmek zorundalar.2017-2018 öğretim yılında temel liselerde okuyan öğrenciler için 3 bin 960 TL teşvik veriliyor.

18-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş