Arama sonuçları

TÖDER Başkanı Taşel: 10 bin kaçak kurs var

TÖDER Başkanı Taşel: 10 bin kaçak kurs var

TÖDER Başkanı Taşel: 10 bin kaçak kurs var. Türkiye’de eğitimin gündemini Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz 28 Ocak gecesi yaptığı açıklama belirledi. Bu açıklamada kuruluş yasasında belirtildiği gibi dershanelerin dönüşüm süresince ara kurum olarak ortaya çıkan temel liselerin 2019 öğretim yılında kapatılacağı yer alırken, özel öğretim kurslarının da aynı şekilde kapanacağı bilgisi yer aldı.

Üniversiteye hazırlık için öğrencilerin gittiği özel öğretim kurslarının yerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni bir sistemin geleceğini bunun da şubat ayı içinde açıklanacağını duyurdu. Velilere de çocuklarını kaçak kurslara yollamamaları çağrısında bulunan Selçuk, “Sınava hazırlık sürecinde tüm desteği bakanlık olarak biz vereceğiz” dedi.

TÖDER BAŞKANI TAŞEL: 10 BİN KAÇAK KURS VAR

Buna göre özel öğretim kursları da gelecek yıl öğrenci alamayacak ve kapanacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapanacağını duyurduğu bu kursların sayısını 2 bin 888, bu kurslarda öğrenim gören öğrenci sayısını da 357 bin 784 olarak açıkladı. Ancak kaçak kursların sayısının da 10 bin olduğu ifade ediliyor.

Hem temel liseler hem de özel öğretim kursları ile ilgili alınan kararları Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel ile konuştuk. İşte Taşel’in açıklamaları:

TEMEL LİSELER ZATEN KAPANACAKTI

Biz, temel liseleri kapanmasını sorun etmiyoruz. Yasa gereği bu kurumlar 4 yıllık süre için açıldı. Kanuna göre de 1 Temmuz’da dönüşerek, kapanacak. Şu ana kadar taahhüt ettikleri kurumlara dönüşen temel sayısı 600’ü geçti. Büyük bölümü Anadolu liselerine dönüşüyor.

 

ÜCRETLERDE FARKLILIK OLMAYACAK

 

Tüm arkadaşlarımızla Anadolu lisesi olduktan sonra ücretlerde fiyat farkı olmaması gerektiği konusunda hem fikiriz. Yani bir temel lise Anadolu lisesi olduğu için ücreti artmayacak. Bunda dikkatliyiz. Yalnızca enflasyon oranında bir artış olacak.

 

ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI YASAL KURUMLAR

Özel öğretim kurslarına gelince, Anayada Mahkemesi’nin gerekçeli kararına dayanılarak kuruldular. Bu kararda öğrencilerin okul dışı kaynaklardan da eğitim almalarının gerektiği belirtiliyordu. Bu kararla kuruldular. Önce 5, sonra 3, sonunda da 1 bilim dalında kurs vermek üzere açıldılar. Bu kurumlar tamamen yasaldır, izinlidir, vergilerini ödeyen kurumlardır.

 

10 BİN KAÇAK KURS VAR

 

Kurs sayısı yaklaşık 2 bin 800. Ama bizim çalışmalarımıza göre kaçak kurs sayısı yaklaşık 10 bin. Bu kurslar AVM binaları içindeki ofislerde, evlerde iş hanlarının odalarında ders veriyor. Tamamen yasadışılar ve merdiven altı olarak çalışıyorlar. Vergi ödemiyorlar.

 

KEŞKE BU KURSLARLA MÜCADELE EDİLSEYDİ

Öncelikle bakanlık bu merdiven altı oluşumlarla mücadele etmeli. Biz aynı kategoride değiliz. Keşke bu kurslarla mücadele edilseydi.

 

İHTİYAÇ VARSA ÇÖZÜMÜ YARATILIYOR

 

Bir kuruma talep ve ihtiyaç sürerken, sadece kanuni düzenlemelerle sorunların çözülemeyeceği birçok kez görüldü. Bu yüzden kaçak kurslarla mücadele edilmesi gerekiyor.

 

ÖZEL OKULLARIN İÇİNDE KURS AÇILABİLMELİ

 

En pratik çözüm özel okullardan yararlanmak. Bizler özel okullar olarak kendi öğrencilerimize ücretsiz hazırlık kursları veriyoruz. Ama tatil dönemlerinde, okul dışı saatlerde isteyen öğrencilere de özel okullar kurs verebilmeli.

 

OKULLARIN KURS MERKEZLERİNE DÖNÜŞMEMESİ İÇİN NE YAPILACAK_

Haklı olarak burada özel okulların kurs merkezlerine dönüşme endişesi ortaya çıkıyor. Ancak bunun önlemini almak mümkün. Biz bakanlığa önerimizi sunarken, bunun için alınabilecek önlemleri de anlattık. Mesela bunlardan biri okullara öğrenci kontenjanlarının yarısı kadar kursiyer kabul etme izni verilebilir. Okullara kurs ruhsatı birer yıllık olarak düzenlenir. Kurallara uymayanlara, yozlaştıranlara bir daha ruhsat verilmez. Okul olarak açılmış ama öğrencisi olmayan yani sadece kurs açmak için okul kuranlara kurs izni verilmez. Bunların çözümü var.

 

ALTERNATİF OLMAZSA KAÇAK KURSA GİDERLER

Eğer ihtiyaç varsa ve yasal bir alternatif sunulmazsa o zaman veliler de kaçak kurslara yönelir. Bu kurslarda ise öğretmenlik vasfı olmayanlar görev yapıyor.

 

 

31-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş