Arama sonuçları

Türk dünyası eğitimcileri buluştu

Türk dünyası eğitimcileri buluştu

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) 8. Eğitim Bakanları Toplantısı ile Türk Akademisi Bilim Konseyi 7. Toplantısı'na katıldı.

Azerbaycan ev sahipliğinde Şuşa'da gerçekleştirilen TDT Eğitim Bakanları Toplantısı'nda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan eğitim bakan ve bakan yardımcıları ile YÖK Başkanı Erol Özvar ve TDT Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Jafarov katıldı.

Türk Akademisi Bilim Konseyi Toplantısı'na ise Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan eğitim bakan ve bakan yardımcıları ile YÖK Başkanı Özvar ve Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev katıldı.

İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, TDT 8. Eğitim Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplantıya katılan üye devletlerle ortak dil, tarih ve kültürel birliği daha ileriye götürecek çalışmaların artmasının, bilgi-deneyim paylaşımıyla aralarındaki iş birliğinin güçlenmesinin önemini vurguladı.

Konuşmasında Türk dünyasının önündeki parlayan yeni bir yüzyıla işaret eden Yılmaz, bilimde, teknolojide, sanatta, sporda birlikte atılacak adımlar ve erdemli nesillerin yetişmesi için sarf edilen gayretle bu yeni yüzyılın inşasının mümkün olacağını belirtti.

KÜLTÜREL VE TARİHSEL BAĞLARIMIZ

Yılmaz, Türkiye'deki okullarda hâlihazırda TDT zirve toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda ortak Türk tarihi, ortak Türk edebiyatı ve Türk Dünyası Coğrafyası ders kitaplarının okutulduğuna işaret etti. 

Yılmaz, ortak değerlerin daha iyi kavranmasına katkı sağlayacak öğrenci ve öğretmen değişim programlarına yeniden odaklanarak küresel eğitim vizyonunda canlanma sağlanması gerektiğini belirterek üye ülkeleri de bu kapsamdaki çalışmalara katılmaya davet etti.

04-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş