Arama sonuçları

Ücretli öğretmenliği kaldırma yerine ‘iyileştirme’

Ücretli öğretmenliği kaldırma yerine ‘iyileştirme’

Ücretli öğretmenliği kaldırma yerine ‘iyileştirme’. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu’na göre öğretmenler arasında eşitsizlik devam edecek. Öğretmen açığını ücretli öğretmenle karşılayan MEB gelecekte de ücretli öğretmenlikten vazgeçmeyecek.

 

Ücretli öğretmenliği kaldırma yerine ‘iyileştirme’yi tercih edecek. 2023 Eğitim Vizyonu belgesine göre kadrolu, sözleşmeli, ücretli şeklinde bir piramidin katları gibi ayrılan öğretmenlik kademeleri aynen korunuyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞİ KALDIRMA YERİNE ‘İYİLEŞTİRME’

Öğretmen açığını kapatmayı öğretmen atama yerine “ücretli öğretmenler” ile çözmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı vizyon belgesi gelecekte de bu yaklaşımından vazgeçmeyeceğini gösteriyor. Belgeye göre ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi için çalışmalar yapılacak.

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK 4 YIL

Çakılı öğretmen olarak da nitelendirilen sözleşmeli öğretmenlikte süre ise 2 yıl azalıyor. 6 yıllık sürenin sonunda kadrolu öğretmen olma yolları açılan bu öğretmenler için süre 3-1 olmak üzere 4 yıl olarak belirleniyor.

23-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş