Arama sonuçları

Uluslararası örgütlerde nasıl staj yapılır?

Uluslararası örgütlerde nasıl staj yapılır?

Öğrenciliğinizde staj yapmak hem güçlü bir CV oluşturmanızı sağlar hem de iş ararken size avantaj getirir. Ancak staj yapacak yer olarak sadece Türkiye’deki kurumları düşünmeyin. İsviçre’den ABD’ye kadar birçok ülkede ve Birleşmiş Milletler’den Dünya Bankasına ve Avrupa Birliği’nden Dünya Sağlık Örgütü’ne kadar birçok kurumda staj yapma şansınız var.

Sizler için yurtdışında hangi kurumlarda staj yapabileceğinizi derledik. 

BİRLEޞMİŞž MİLLETLER ÇOCUK FONU (UNICEF):

Çocuk ve insan haklarıyla ilgili UNICEF programında staj yapabilmek için 3 ay öncesinden başvurmak gerekiyor. Bu kurumda 6 ile 16 hafta arasında staj yapabilirsiniz. Ancak staj süresince öğrencilere ödeme yapılmıyor. Mezun başvuruları ise kabul edilmiyor, yalnızca öğrencilerin başvuru hakkı var. Başvurularda akademik referans mektubu ile İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinden birisini iyi derecede bilmeniz şartı var. Çocuk ve insan haklarıyla ilgili programa başvurmak için aranan bir diğer şart ise UNICEF’in ilgili bir alanda eğitim alıyor olmak.

BİRLEޞMİŞž MİLLETLER EОİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR ÖRGÜTÜ (UNESCO):

Öğrencilerin 1-4 ay arasında staj yapmasına imkan veren programa başvurmak için son sınıf veya yüksek lisans öğrencisi olma şartı aranıyor. Başvuran öğrenciler çok iyi derecede İngilizce veya Fransızca bilmeli ve öğrenim gördükleri alanlar eğitim, kültür, iletişim, hukuk, uluslararası ilişkiler veya fen bilimleri olmalı. En az bir ay önce başvurulması gereken programda öğrencilere ücret ödenmiyor.

BİRLEޞMİŞž MİLLETLER KALKINMA PROGRAMI (UNDP):

Tam ve yarı zamanlı olarak değişen programlarda ödeme yapılmazken, stajlar New York’taki ana merkezde veya ülke ofislerine yapılabiliyor. Başvurmak için öğrenci olmanın şart olduğu programda ayrıca, ekonomi, kamu yönetimi, işletme, uluslararası ilişkiler veya çevre bilimleri gibi alanlarda okumak gerekiyor. Öğrencilerin İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinden en az birisini, tercihen ikisini iyi derecede bilmesi de aranan özellikler aarsında yer alıyor.

BİRLEޞMİŞž MİLLETLER ÖRGÜTÜ (UNO):

2-6 ay arası süren Birleşmiş Milletler stajlarına başvurmak için yüksek lisans yapıyor olmak veya üniversite son sınıfta okuyor olmak gerekiyor. Akıcı bir İngilizce ya da Fransızca da aranan özelliklerden. Öğrencilere herhangi bir ücretin ödenmediği stajlar New York, Cenova, Viyana, Nairobi, Addis Ababa, Bangkok, Beyrut veya Santiago’da yapılıyor. Senede üç kez açılan başvurular programların yaklaşık 4 ay öncesinden başlıyor.

DÜNYA BANKASI GRUBU (WB):

Yaz ve kış stajları olarak ayrılan 1-4 aylık Dünya Bankası stajlarına başvurmak için ekonomi, finans, sağlık, eğitim, nüfus, antropoloji, sosyoloji, tarım, çevre veya özel sektör gelişimi gibi bölümlerde master veya doktora öğrencisi olmak gerekiyor. Akıcı bir İngilizcenin yanı sıra Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Portekizce veya Çince dillerinden biri ile bilgisayarda yetkinlik de tercih sebeplerinden. Stajyerlere saatlik ücret ödeyen Dünya Bankası, konaklama ve yaşam masraflarına karışmazken seyahat masraflarını karşılıyor.

DÜNYA SAОLIK ÖRGÜTÜ (WHO):

6-12 hafta süren WHO staj programları, gerekli görülen durumlarda 24 haftaya kadar uzatılabiliyor. Öğrencilere herhangi bir ücret ödenmeyen sağlık stajı programına en az 3 ay öncesinden başvurmak gerekiyor. Başvuru şartlarından birisi de en üniversitede en az 3 tam yılı geride bırakmış olmak. Cenevre’de bulunan genel merkez veya üye ülkelerde staj yapmak için akıcı bir İngilizce veya Fransızcanın yanı sıra temel sağlık belgesine sahip olmak da aranan şartlar arasında yer alıyor.

EKONOMİK İŞžBİRLİĞžİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ (OECD):

Bir aydan başlayıp altı aya kadar süren tam zamanlı OECD stajında herhangi bir ödeme yapılmazken, stajyerlik için öğrenci olma koşulu bulunuyor. Başvuran öğrencilerin ekonomi, finans, fen bilimleri veya iletişim alanlarında eğitim görüyor olması, İngilizce veya Fransızcayı iyi  derece bilmesi ve başvurusunun üniversitesi tarafından onaylanması gerekiyor.

ULUSLARASI PARA FONU (IMF):

The Fund Internship Program (FIP) olarak adlandırılan IMF staj programı 10-13 hafta sürüyor ve stajyerler bu sürede bir araştırma projesi yürütüyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurabildiği programda yaş sınırı yüksek lisans öğrencileri için 28 ve doktora öğrencileri için 32. Yaz ve kış stajı olarak iki döneme ayrılan staj programında aranan olmazsa özellik çok iyi derecede İngilizce bilmek. Özellikle ekonomi, iktisat ve işletme alanında eğitim gören öğrencileri ilgilendiren program kapsamında öğrencilerin seyahat masrafları karşılaşnıyor ve kendilerine bir maaş veriliyor.

AVRUPA BİRLİĞžİ (AB):

AB kurumlarında staj yapmak da yurtdışı stajlar için bir başka seçenek. AB’nin pek çok kurumunda staj yapılabilirken, aranan özellikler genellikle üniversite mezunu olmak, 30 yaşını geçmemek, İngilizce ve Fransızca başta olmak üzere en az iki AB dilini çok iyi derecede bilmek olarak sıralanıyor. Yine de aranan özellikler kurumdan kuruma değişirken, kurumların çalışma şartları da ücretli veya ücretsiz olmak üzere farklılık gösteriyor. AB kapsamında staj yapılabilecek başlıca kurumları şu şekilde sıralayabiliriz.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu, Adalet Divanı, Sayıştay, Ekonomik ve Sosyal Komite, Bölgeler Komitesi, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Merkez Bankası, OMBUDSMAN

ERASMUS ÖОRENCİ STAJ HAREKETLİLİОİ:

Yurtdışında staj yapmanın bir başka yolu da üniversiteler arasında giderek yaygınlaşan Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yılda bir kez başvurabildiği programda, bir Avrupa ülkesinde 2-12 ay arasında staj yapılıyor. Başvurmak için Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmak ve programa Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) seçilmek gerekiyor. Öğrencilere hibe (burs) verilen programda, staj yapılacak yeri öğrencinin kendisinin bulması gerekiyor. İşletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar kabul edilirken; diplomatik temsilcilikler, AB Kurumları ile ABprogramlarını yürüten kuruluşlar staj kapsamında kabul edilmiyor.

Fotoğraf: British Council Türkiye

Hazırlayan. Petek SAMATYALI

05-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş