Arama sonuçları

Üniversite öğrencileri mantar üretim tesisinde uygulamalı eğitim görüyor

Üniversite öğrencileri mantar üretim tesisinde uygulamalı eğitim görüyor

Van'ın Tuşba ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) alınan hibe destekle kurulan mantar üretim tesisinde bölgenin mantar ihtiyacı karşılanırken, üniversite öğrencilerinin uygulamalı eğitim almalarına da katkı sunuluyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri, Memba Tarım Ürünleri şirketi tarafından, TKDK'nın desteğiyle kurduğu tesise gelerek mantar üretimi konusunda uygulamalıeğitim görüyor.

UYGULAMA DERSLERİ TESİSTE

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk, AA muhabirine, Ziraat Fakültesi olarak uygulama derslerinin bir kısmını tesiste gerçekleştirdiklerini söyledi.

Mantarın aynı zamanda Ziraat Fakültesi ile ilişkili olan bir alan olduğunu belirten Tunçtürk, şunları kaydetti:

"Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Çavuşoğlu hocam sürekli buraya gelip gidiyor, eğitimler veriyor. Burası öğrenciler için bir uygulama alanı oldu. Öğrencilerimiz uygulama derslerini burada görüyor. Gelecekte onlar için bir iş alanı oluşturuyor. Burada çalışan 40'a yakın arkadaşımız var ve bunların birçoğu Ziraat Fakültesi'nde öğrenci olanlar ya da mezun olanlar. Bu açıdan mezunlara ve öğrencilerine iyi bir iş kaynağı olduğunu düşünüyorum."

"TESİS İHRACAT YAPMAYA HAZIRLANIYOR"

Tesisin Tarım Bakanlığı'nın destekleriyle kurulduğunu dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş ise "Birçok ilin mantar ihtiyacı buradan karşılanıyor. 40'a yakın kişinin istihdam edildiği tesis ihracat yapmaya hazırlanıyor" dedi.

Tesis müdürü Kubilay Çağrı Gidersu ise, "YYÜ ile işbirliği dahilinde Ziraat Fakültesindeki öğrencilere her ay kapılarımızı açıyoruz.Gürcistan'a ilk ihracatımızı gerçekleştirmek için gerekli girişimlerde bulunduk. Hedefimiz komşu ülkelere mantar göndermek" diye konuştu.

24-11-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş