Arama sonuçları

Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak

Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak

Üniversiteye giriş sınavı değişecek. 2024’te yeni YKS olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020-2021 öğretim döneminde yaşama geçireceği yeni lise modeli üniversite sınavlarında da değişiklik getirecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise sistemi üniversite sınav sistemini de değiştirecek. Bakan Selçuk’un dediği gibi bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak. Bu sistemle okuyacak ve ilk kez yeni üniversite sınavına girecekler de bu öğretim yılında yani 2018-2019 öğretim yılında 7'nci sınıfta olan öğrenciler olacak.  Bunun yanı sıra 2019 LGS'ye girecek öğrencilerden de hazırlık sınıfı olan okullara yerleşenler bu yeni sisteme dahil olacak.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVI DEĞİŞECEK: 2024'TE YENİ YKS OLACAK

Yani 2020 yılında liseye başlayan öğrenciler 2024 yılında yeni bir üniversite sınavı ile yükseköğretim kurumlarına yerleşecekler.

Üniversiteye geçiş ise sadece sınavla olmayacak. Aynı zamanda başta ABD üniversitelerinde olduğu gibi öğrencilerin portfolyoları da üniversiteye girişte etkili olacak. Bu sistemde üniversiteli olmak isteyenler İngiltere sisteminde olduğu gibi “ders” bazında sınava girecek.  Ortak dersler dışında aynı zamanda seçmeli dersler de öğrencilerin okumak istedikleri alanlara göre belirlenecek.

Bu sistem ilk kez 2020 eylül ayında 9. Sınıftan başlayarak uygulanmaya başlanacak.

DERS SAYILARI YARIYA İNDİ

Rehberlik dersleri hariç lisede dersler sınıflara göre şöyle olacak:  

9. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 8’e,

10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 10’a,

11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 10’a

12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7’ye düşecek.

Akademik Gelişim Programı(AGEP) adıyla akademik dersler Anadolu Liseleri için 9-11. sınıflarda 35, 12.sınıflarda ise 24 ders saat olacak.

Hayal-Etkinlik-Yaşam temalarında çalışmalarla değerlendirilmek üzere kısa adı HEY olan haftalık 5 saatlik zaman dilimleri planlandı. Bu zamanlarda öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmaları hedefleniyor. Bu amaçla, 9-11. sınıflarda Haziran ayları ağırlıklı olarak portfolyo, sunum ve değerlendirme çalışmalarına ayrılacak.

KARİYER OFİSLERİ OLACAK

Okullarda öğretmenlerden oluşan kariyer ofisleri kurulacak ve öğrenciler bu ofisler aracılığıyla meslek seçimine yönlendirilecek.

Bakan Selçuk yeni sistemin ayrıntılarının netleşmediğini ama zamanları olduğunu söyleyerek, şöyle diyor: “Ortaya koyduğumuz ortaöğretim tasarımına uygun bir yükseköğretim kurumları sınavı nasıl yapılır? Ortaöğretimdeki sınavların kendisi nasıl yapılır, yani ders sınavları nasıl yapılır? Bütün bunların cevabını ortaya koyup, çok kısa bir süre içerisinde bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak. Yani yeni başlayan sistemde yeni sınav denilen şey, 2024 yılına denk geliyor. O zamana kadar çok büyük süremiz var. Biz bunu çok daha kısa sürede netleştirmiş olacağız. Kendimize sorduk, bütün bunları tek bir sistemde nasıl buluşturacağız? Hepsi parça parça güzel, nasıl bütünleştireceğiz.

LİSE SONDA ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANILACAK

12. sınıflarda esas bizim akademik yeterlilik denilen dönem başlıyor ve burayı üniversite sınavına hazırlanmak için değerlendirmiyoruz, kullanmıyoruz, burayı üniversiteye hazırlanmak için kullanıyoruz. Üniversite sınavına hazırlanmakla üniversiteye hazırlanmak çok başka şeyler. Bu bölümdeki ortak dersler, disiplinler üstü kariyer dersleri, proje yapmaları, sertifika programlarına devam etmeleri, ders destek çalışması almaları, kişisel gelişim ve rehberlik çalışmalarının sürüyor olması söz konusu. Öğrenciler yükseköğretime, dünya klasında hazırlanacak. Okul profili meselesi, portfolyo meselesi, e-rehberlik sistemi zaten yapıp bitirdiğimiz meseleler. Seçmeli alan dersleri, kariyer ofisinin olması, kariyer rehberlik çalışmalarının yaygınlaştırılması ve bunun için bir yazılım altyapısının oluşturulması da son derecek kritik. Bütün bunları devreye sokabiliriz ki çalışmalar sürüyor.

ORTAK DERSLER SEÇMELİ DERSLER

Bu sistemde ortak dersler grubu, seçmeli ders grubu, ikinci seçmeli ders grubu olacak. Bunları da öğrenciler ilgi alanlarına göre seçecek.

18-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş