Arama sonuçları

Vefa Lisesi’nin hedefi IB diploması vermek

Vefa Lisesi’nin hedefi IB diploması vermek

 

VEFA LİSESİ

İl: İstanbul 

İlçe: Fatih

Yabancı Dil: İngilizce

Pansiyon: Kız

Kontenjan: 180

2016 Yüzdelik Dilim (EYP): 0.55

2016 Yüzdelik Puan (EDP): 1.90

2017 İlk yerleştirme puanı: 488,7811

2017 İlk nakil puanı: 489,5008

2017 İkinci nakil puanı489,5697

2017 Son nakil puanı:​ 491,9563

 

1872 yılında eğitime başlayan Vefa Lisesi, eğitim tarihinde “ana dille öğretim yapan ilk lise” ve “İlk Mülkiye Lisesi” özelliklerine sahip.  1900 yılında bulunduğu semtten dolayı “Vefa İdadi­i Mülki­i ޞahanesi“ adını alan okulun adı, Cumhuriyetin ilanından sonra 1924’te “Vefa Erkek Lisesi” oldu. 1989­-1990 öğretim yılında statü değişkliği ile okul, Vefa Anadolu Lisesi adını aldı.Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) puanı ile öğrenci alan Vefa Lisesi İngilizce eğitim veriyor. Yatılı okumanın da mümkün olduğu Vefa Lisesi’nin hedefi gelecekte öğrencilerine IB diploması vermek.

MEZUNLARI 'VEFA LİSESİ' İSTEDİ

Lisenin adı daha sonra mezunlarının, kuruluşlarının ve öğretmenler kurulunun isteğinin bakanlıkça uygun görülmesi üzerine 2001-­2002 öğretim yılında tarihi adına Vefa Lisesi’ne dönüştürüldü. Okul 2006-­2007 öğretim yılından itibaren hazırlık + 4 olmak üzere  5 yıl süreli Anadolu lisesi statüsü kazandı. Okulun bilim, sanat, edebiyat ve politika alanlarında tanınmış mezunları bulunuyor.

12 Eylül 1980 tarihine kadar erkek öğrencilere hizmet veren Vefa Lisesi pansiyonu, bu tarihte kapatıldıktan sonra tadilat ve onarıma alındı. 1984 yılında yeniden hizmete açıldığında ise pansiyon kız öğrencilere hizmet vermeye başladı. 56 öğretmenin görev yaptığı okulda 717 öğrenci okuyor. Okulda 28 derslik, 3 laboratuvar bulunuyor.

İşte Vefa Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

VEFA LİSESİ’NE NASIL GİRİLİYOR?

Vefa Lisesi'ne Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı’na (YEP) göre öğrenci alınıyor.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

TEOG Yerleştirme Puanı hesaplaması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak 6 dersten yılda toplam 12 tane yapılan sınavların sonuçları ile öğrencinin 6.,7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı ile oluşturuluyor. TEOG Yerleştirme Puanı’nın oluşmasında 12 sınavın sonucu yüzde 70, üç yıllık okul notları da yüzde 30 oranında etki yapıyor.

TEOG TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Evet. Okula girmek isteyenler TEOG tercih listesi hazırlıyor.  Okula öğrenci yerleştirmeleri merkezi olarak MEB tarafından puan üstünlüğüne göre yapılıyor.

VEFA LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

2017 ilk yerleştirme sonuçlarına göre İngilizce hazırlık sınıfına giren öğrencilerin taban puanı 488,7811 oldu. 

 

VEFA LİSESİ 2016 YILINDA HANGİ YÜZDELİK DİLİMDEN ÖĞRENCİ ALDI?

Vefa Lisesi 2016 yılında 0.55 yüzdelik diliminden öğrenci aldı.

VEFA LİSESİ’NİN KONTENJANI NEDİR?

Vefa Lisesi'nin 2015-­2016 eğitim yılı kontejanı 170 olmuştu. 2017-2018 kontenjanı ise 180 olarak belirlendi.

VEFA'DA SINIFLAR KAÇ KİŞžİLİK?

2014 yılında değişen yönetmeliğe göre Anadolu liselerinde sınıflar 34 kişilik fakat, 40'a kadar çıkabiliyor.

VEFA'DA EОİTİM KARMA MI?

Evet. Kız ve erkek öğrenciler birlikte öğrenim görüyor.

VEFA'DA YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Kız öğrenciler için evet.  Vefa Lisesi kız pansiyonu bulunuyor.  pansiyonu,

OKULDA KAÇ SAAT YABANCI DİL VAR?

Hazırlıkta 24 saat İngilizce, 4'er saat Almanca, Fransızca dersleri veriliyor. Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerinde hazırlık sınıfında 20 saat birinci yabancı dil, 4 saat ikinci yabancı dil okutuluyor. 9. sınıfta 1. yabancı dil 6 saate, 10,11 ve 12. sınıflarda 4'er saate düşüyor. İkinci yabancı dil ise hazırlık sınıfından sonra tüm sınıflarda haftalık 2'şer saat olarak okutuluyor.

VEFA LİSESİ'NİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Almanya ile yapılan anlaşma sayesinde PASCH (Partner Schule der Zukunft) okullları arasında yer alıyor. Goethe Enstitüsü, Alman Akademik Servisi ve Kültür Bakanları Konseyi’nin Pedagojik Değişim Hizmeti Birimi tarafından “Okullar: Geleceğin Ortakları Projesi” başlattı. Proje kapsamındaki PASCH okulları ile Almanya Federal Cumhuriyeti’nin dünya çapında ortak okullar ağının kurulması ve bu okullarda Almanca eğitiminin en üst düzeyde sunulması hedefleniyor. Öğrencilere yurt içinde veya yurt dışında yaz kursları, kamplar ve çeşitli proje ve yarışmalara katılım olanağı verilmekle birlikte, ileri seviyedeki öğrencilere Almanya’da yüksek öğrenim bursu da alabiliyorlar.

OKULUN ÜNİVERSİTE BAޞARISI NEDİR?

ÖSYM'nin düzenlediği 2014 YGS'de ilk 1000'de Vefa Lisesi'nin18 öğrencisi yer aldı.

VEFA LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞžİ NEDİR?

Uluslararası Bakalorya (International Bakalorya-IB) programına başvurdu.

VEFA LİSESİ ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Vefa Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsizdir.

VEFA LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMLER?

Abdülkadir Yücelman, Adnan Adıvar, Ahmet Tan, Ahmet Taşkın, Ahmet Altan, AbbasParmaksızoğlu, Aytekin Kotil, Bülent Özveren, , Erol Büyükburç, Ersan Erdura, Feridun Darbaz, Feridun Fazıl Tülbentçi, Fehmi Kopuz, Fuat Miras, Gazanfer Özcan, Hasanali Yücel, Hüseyin Cahit Yalçın, İbrahim Köseoğlu, İslam Çupi, Kemal Sunal, Mithat Cemal Kuntay, Müjdat Gezen, Metin Ersoy, Memduh Ün, Mehmet Akif Ersoy, Nejat Ekrem Basmacı, Sadettin Teksoy, Tevfik Gelenbe, ޞener ޞen, ޞemsettin Günaltay, Ruhi Ayangil, Peyami Safa, Prof. Dr. Haluk Yavuzer, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Uğur Dündar, Tarık Minkari, Tevfik Gelenbe, Tunca Toskay, Tınaz Titiz, Vefa Küçük, Yusuf Ziya Ortaç, Yusuf Kurçenli,Yahya Kemal Beyatlı.

*Fotoğraf: Vefa Eğitim Vakfı

26-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş