Arama sonuçları

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alan aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman liselerinin olduğu yabancı özel liselerde ilk kayıt dönemi tamamlandı. İlk kayıt dönemine geçen yıla göre 40 ile 80 puan artırarak başlayan yabancı özel liselerde hem boş kontenjan kaldı hem de puanlarını düşürmeye başladılar.

Kontenjanını dolduramayan okullar arasında Amerikan Robert Lisesi’nde 23 boş kontenjan var. Lise ikinci kayıt dönemi için 1 puan düştü. Kontenjanı dolan tek okul ise Alman Lisesi. Kayıt çekme nedeniyle boş kontenjan oluştuğunda okul internet sitesinden duyuracak.

YABANCI ÖZEL LİSELER: KONTENJANLAR BOŞ, PUANLAR DÜŞTÜ

Kontenjanlarının 3 ile 5 katı arasında başvuru olmasına rağmen ve aynı puandaki öğrencileri ancak doğum tarihlerine göre sıralayabilen bu liselerde neden boş kontenjan kaldı? Velilerin en çok merak ettiği soru işte bu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilk kayıt döneminde bir öğrenci birden fazla okula başvuruyor, hatta ortalama 4 okula aynı öğrenci başvuruda bulunuyor. Açıkta kalma korkusuyla bu başvurular yapılıyor ve kesin kayıt aldıkları okullara geçiyorlar. Hatta önümüzdeki dönemde yine okullar arasında kayıt çekme olacağı için kontenjanları yakından takip etmenizi öneririm.

BURS ARAYANLAR ÇEKİLDİ

Yine okullardaki boş kontenjan nedenlerinden biri de yüksek puan alan ama burs almayı düşünen velilerin kayıtları oldu. Bu veliler çocuklarını burssuz normal ücretlerle bu okullarda okutmayı düşünmüyor. Ancak burs buldukları takdirde kayıt yaptırmayı istiyor. İşte bu veliler de aradıkları bursu bulamayınca kayıttan vazgeçti. Bir başka neden de ekonomik krizin aileleri etkilemesi ve daha çok beyaz yakalıların “işsiz kalabilecekleri” endişesi ücretleri 50 ile 100 bin TL arasındaki bu okullara kayıt yaptırmaktan çekinmeleri.

PUANLARI YAKIN TAKİP EDİN

Bu durum da yüksek başvurunun yapıldığı ilk kayıt döneminde kayıt yaptırmaktan vazgeçilmesiyle boş koş kontenjan oluşmasına neden oldu. Bu da okulların puanlarını düşürdü. Çocuklarını bu okullara göndermek isteyen ama taban puana takılan velilerin bundan sonraki süreci yakın takip etmelerini öneririm. Çünkü okullarda önümüzdeki kayıt dönemlerinde de boş kontenjana göre puanlar düşecektir.

Yabancı özel liselerde ikinci ön kayıt dönemi 4 Temmuz’da başlayacak ve 5 Temmuz’da sabahtan asil liste öğleden sonra da kesin liste kayıtları yapılacak. Okullar boş kontenjanları için 8 Temmuz’da üçüncü ön kayıt dönemini başlatacak. 9 Temmuz’da asil-yedek liste kayıtlarından sonra boş kontenjanı olan okullar 10-12 Temmuz tarihleri arasında serbest kayıt dönemine geçecek.

 

İşte okulların 2019-2020 eğitim dönemi ikinci ön kayıt puanları ve boş kontenjanları:

 

 

AMERİKAN LİSELERİ

Amerikan Robert Lisesi

İkinci ön kayıt dönemi için 1 puan düştü ve 489 olarak açıkladı. 111 erkek kontenjanı doldu. 111 kız kontenjanında 23 boş var.

Üsküdar Amerikan Lisesi

İkinci kayıt dönemi için 3 puan düşürdü ve 483 oldu. 92 olan kız öğrenci kontenjanının 34’ü, yine 92 olan erkek kontenjanının 39’u boş.

 

İzmir Amerikan Koleji

 İkinci kayıt dönemi puanı 10 puan düştü ve 460 oldu. 178 kontenjanın 72’si boş.

 

Tarsus Amerikan Koleji

İkinci ön kayıt için 17 puan düştü ve 433 puan açıkladı. 60 kişilik kız kontenjanın 32’si 60 kişilik erkek kontenjanın 23’ü olmak üzere toplam boş kontenjan 55.

FRANSIZ LİSELERİ

Saint Joseph Fransız Lisesi

Puan: İkinci kayıt dönemi için de puanı değiştirmedi ve 473 bıraktı. 198 kontenjandan 1’i boş.

 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

Puan: İkinci ön kayıt için 5 puan düştü ve 460 oldu. 140 kontenjanından 42’si boş kaldı.

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi

İkinci ön kayıt için 12 puan düştü ve puanı 448 oldu. 92 kontenjandan 49’u boş.

Saint Benoit Fransız Lisesi:

İkinci ön kayıt için 13 puan düştü ve 450 olarak açıkladı. 176 kontenjanın 97’si boş.

 

Saint Michel Fransız Lisesi

İkinci ön kayıt için 14 puan düştü ve puanı 440 oldu. 120 kontenjanının 79’u boş.

 

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi

İkinci ön kayıt için puanı değişmedi 410 olarak kaldı. 70 kişilik kontenjanda 1 boş var.

Özel Alman Lisesi

İlk ön kayıt puanını 485 olarak açıklayan okulun 130 kişilik kontenjanı doldu.

İTALYAN LİSELERİ

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

İkinci ön kayıt için 10 puan düştü ve puanını 450 olarak açıkladı. 68 kişilik kontenjanın 67’si boş.

İtalyan Lisesi:

İkinci ön kayıt için 10 puan düştü ve 450 olarak açıkladı. 85 kontenjanın 72’si boş kaldı.

Avusturya Lisesi

Diğer yabancı özel liselerden ayrı takvim uygulayan ve 1 gün önce kayıt yapan okulun lise bölümü için ikinci ön kayıt puanı değişmedi, 480 kaldı. Kontenjanı 88 olan lise bölümünde 33 boş kontenjan var. Bunun anlamı da 33 kişi okula kayıt çekme bedeli olarak 5’er bin TL ödeyerek, başka okullara gitti. İlk dönem puanı 470 olan ticaret bölümünde 18 kontenjan doldu.

03-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş