Arama sonuçları

Yabancı özel liselere kayıtta değişiklik yok

Yabancı özel liselere kayıtta değişiklik yok

Yabancı özel liselere kayıtta değişiklik yok. Ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de yabancı özel liselere öğrencileri yerleştirmelerinin nasıl yapılacağı oluyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman ve Avusturya liselerinin de aralarında bulunduğu yabancı özel liselere öğrenciler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının puanlarına göre yapılacak. Ancak bazı yabancı liselere kayıtlardaTEOG’da 4 sınav sonucuna bakılacak ve okul notlarını dikkate alınmayacak. Bazıları ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrencilerini alacak. 

YABANCI ÖZEL LİSELERE TABAN PUAN 

TEOG puanlarının açıklanmasının ardından liseler önce taban puanlarını açıklayacak. Sonra da önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrenci alacaklar. Her lise farklı tavan puan üzerinden taban puanını açıklayacak. Kimi 100 üzerinden kimi 800 kimi de 400 üzerinden puanlarını duyuracak. Her kayıt döneminin ardından boş kontenjanlar için yeni puanlar açıklanacak. Bu dönemde okulların bazıları puanlarını düşürdüğü gibi bazıları da yükseltiyor. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Aileler okullara puanlarına göre önkayıt yaptıracak. Öğrenciler kontenjana göre puan üstünlüğü dikkate alınarak, kayıt olacaklar. 

İşte yabancı özel liselerin nasıl öğrenci alacağı

AMERİKAN KOLEJLERİ 

Amerikan Robert Lisesi:  Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerine göre öğrenci alacak. Birinci dönem sınavları yüzde 30, ikinci dönem yüzde 70 etkili. Puanını 1000 tavan puan üzerinden açıklayacak.  

Üsküdar Amerikan Lisesiİzmir Amerikan KolejiTarsus Amerikan KolejiTürkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavları sonuçlarına bakacak. Birinci ve ikinci dönem sınavlarının etkisi yüzde 50, yani eşit olacak. Puanını 400 tavan puan üzerinden açıklayacak. 

FRANSIZ LİSELERİ 

Saint JosephSaint BenoitNotre Dame De SionSainte Pulcherie, Saint Michel ve İzmir Saint Joseph Fransız Liseleri: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavları dikkate alınacak. İki sınavlarda da yüzde 50 etkili. Taban puanını 900 üzerinden açıklayacak. 

ALMAN LİSESİ 

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile Yabancı Dil derslerinden yapılan 8 sınavın sonucunu dikkate alacak. Birinci ve ikinci dönem sınavların sonuçları yüzde 50 etkili. Puanını 900 tavan puan üzerinden açıklayacak. 

İTALYAN VE AVUSTURYA LİSELERİ 

Galileo Galileiİtalyan Lisesi, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak. Yani okul notları da önemli. Taban puanını 500 üzerinden açıklayacak. 

 

20-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş