Arama sonuçları

Yapay zeka öğretmenin yerini alabilir mi?

Yapay zeka öğretmenin yerini alabilir mi?

Yapay zeka alanında çalışan akademisyenlerden biri olan University College London öğretim üyesi Prof. Dr. Rose Luckin, eğitimde kullanılacak yapay zeka geliştiricilerini ‘öğretmeni anlamaları’ önerisinde bulundu. Luckin, şöyle dedi:

Yapay zekanın eğitim-öğretimde kullanılmasında eğitimciler kilit nokta. Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz. Eğitimde kullanılacak yapay zeka geliştiricilerinin öğrenmenin ve öğretmenin ne olduğunu daha iyi anlamaları lazım."

YAPAY ZEKA ÖĞRETMENİN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Luckin, Türk Eğitim Derneği’nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından Ankara'da  düzenlenen etkinlikte "Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler" başlıklı konuşma yaptı.

Yapay zekanın eğitim alanına uygulanmasıyla ilgili çalışmaları bulunan Luckin, yapay zekanın geçmişe göre daha fazla etkisinin görülmesinin sebebinin günümüzün güçlü bilgisayar teknolojisi olduğunu söyledi. Luckin, "Artık çok fazla veri tutulabiliyor, pek çok program bu verileri işleyebiliyor. Güzel tasarlanmış bilgisayar algoritmalarımız var" dedi.

EĞİTİMCİLER KİLİT NOKTA

İnsan zekasıyla karşılaştırıldığında yapay zekanın sınırlı alanları kapsadığını belirten Luckin, insanların yaptığı her tür bilişsel görevi yapabilen makineler olduğunu ancak yapay zeka sistemlerinin daha spesifik konularda akıllı şeyler yapabildiğini söyledi.

Luckin, yapay zekanın eğitim-öğretimde kullanılmasında eğitimcilerin kilit nokta olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz. Eğitimcileri yapay zeka geliştiricilerle birlikte düşünmemiz ve eğitimcilerin bu teknolojinin ne olduğunu anlaması lazım. Eğitimde kullanılacak yapay zeka geliştiricilerinin de öğrenmenin ve öğretmenin ne olduğunu daha iyi anlamaları lazım. Başka türlü yapay zekanın eğitimde faydalı olması mümkün değil."

YAPAY ZEKA EĞİTİME DE GİRDİ

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, yapay zekanın yazılım kodlama siber güvenlik gibi pek çok alana etki etiğini belirterek, eğitim uygulamalarında da kendini gösterir hale geldiğini söyledi.

Teknoloji milletlerin yol almasında olmazsa olmaz bir etken olduğunu dile getiren Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

"Günümüzde 'Yapay zeka teknolojisi meslekleri yok mu ediyor' sorusuyla karşı karşıyayız. Teknolojiden faydalanılmalı, teknoloji yaşamı kolaylaştırmalı ancak, bunu yaparken yaşamı yok etme riskini de göz önünde önünde bulundurmak zorundayız." diye konuştu.

TEHDİTLERLE DE KARŞILAŞACAĞIZ

TEDMEM Direktörü Emin Karip de şunları söyledi:

"Yapay zekanın eğitimde de kullanımı başlıyor. Yapay zeka, eğitimin bireyselleştirilmesi ve demokratikleşmesinden bahsediyorsak elimizde olan güçlü bir teknoloji olacak. Ama bunu kullanırken bir takım tehditlerle de karşılaşacağız. Bunların önüne geçmek için hali hazırda iş gücüne katılmış olan yetişkin nüfusun teknolojiyi kullanma dönüşümünü ve yeni kuşağın, teknolojiyi kullanabilecek, üretebilecek, geliştirecek temel yetkinliklere sahip olmasını sağlamak gerekiyor."

16-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş