Arama sonuçları

Yasa değişiyor: Özel okul açacaklardan ne istenecek?

Yasa değişiyor: Özel okul açacaklardan ne istenecek?

Yasa değişiyor: Özel okul açacaklardan ne istenecek? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel öğretim kurumları yasasının değişeceğini söyledi. Peki bundan sonra özel okul açacaklardan hangi şartları yerine getirmeleri istenecek?

Doğa Koleji’nde yaşanan finansal sorunlarla birlikte bir kez daha “her isteyen özel okul açabilmeli mi?” sorusu da tartışılmaya başlandı. Özel okul temsilcilerinden kota getirilmesini isteyen de oldu, teminat şartı getirilmesi gerektiğini söyleyen de.

Bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bununla ilgili yasal değişiklik üzerinde çalıştığı biliniyor. Peki özel okul açacaklardan hangi koşullar istenecek?

YASA DEĞİŞİYOR: ÖZEL OKUL AÇACAKLARDAN NE İSTENECEK?

Bu sorunun yanıtını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şöyle yanıtladı:

"5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda gerekli düzenleme yapılarak kurumlardan açılışta mali teminat ile en az ödenmiş sermaye zorunluluğu, özel okul açacakların sadece eğitim alanında faaliyet göstermesi şartı, özel okul açılış standartlarının yükseltilmesi yolunda başlattığımız çalışmalar var. Bunu daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. Bunun çerçevesini daha da netleştirecek ve bu çerçevenin Türkiye Büyük Millet Meclisi iradesiyle yasalaşması halinde muhtemel sorunların ortadan kalkacağı kanaatindeyim." 

19-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş