Arama sonuçları

Yatay geçiş kontenjanı arttı, oğlu üniversitesine geçti

Yatay geçiş kontenjanı arttı, oğlu üniversitesine geçti

Yatay geçiş kontenjanı arttı, oğlu üniversitesine geçti. Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yatay geçiş kontenjanı artınca babasının rektör olduğu üniversiteye geçiş yaptı.

Cumhuriyet'ten Alican Uladağ'ın haberine göre KHK ile atılan akademisyeni öğrenci olarak AÜ’ye almayan İbiş, yatay geçişte kontenjanı 8’e çıkarınca öğrenci oğlu Ankara Tıp’a geçti.

YATAY GEÇİŞ KONTENJANI ARTTI, OGLU ÜNİVERSİTESİNE GEÇTİ 

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev’in, dekan olmasının ardından erkek kardeşi, oğlu ve eşini aynı üniversitede işe almasının bir benzeri Ankara’da yaşandı. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptı. Bu geçiş ise başında Rektör Erkan İbiş’in olduğu Ankara Üniversitesi Yönetim organlarının kontenjanlarda ve yatay geçiş başvurularında yaptığı bazı değişikliklerle mümkün oldu. Örneğin yatay geçiş kontenjanı 4’ten 8’e yükseltilince Can İbiş, 6. sıradan geçiş yaptı.

KHK İLE ATILAN AKADEMİSYENİ ÖĞRENCİ OLARAK ALMADI

KHK ile ihraç edilen ve LYS’ye girerek Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü kazanan Cenk Yiğiter, rektörlüğün değiştirdiği bir yönetmelik nedeniyle üniversiteye öğrenci olarak kayıt yaptıramamıştı. Cenk Yiğiter’in bu nedenle yaptığı suç duyurusu üzerine YÖK tarafından hakkında soruşturma başlatılan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in oğlu Can İbiş, okuduğu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaptı.

YATAY GEÇİŞ KONTENJANI 4 İKEN 8'E ÇIKTI

Önceki yılda Yatay Geçiş Kontenjanı 4 olan Ankara Üniversitesi’nde bu yıl kontenjan, bizzat Rektör İbiş’in içinde olduğu üniversite senatosu tarafından 8’e çıkarıldı ve şartları da kolaylaştırıldı. Temmuz 2016’da yatay geçiş için gerekli not ortalaması da düşürüldü. Bu sayede Can İbiş, babasının rektör olduğu üniversiteye bu eğitim-öğretim dönemi başında öğrenci olarak geçiş yaptı ve Ankara Tıp Fakültesi’nde okumaya başladı. Can İbiş, Yatay Geçiş Sınavı’nda 97.3 puan aldı. İbiş’in puanının yüksek olmasına karşın kontenjan 4 olarak kalsaydı, Ankara Üniversitesi’ne geçiş yapamayacaktı.

 

27-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş