Arama sonuçları

YGS'ye Doğru: Çalışmayı ne zaman bırakmak gerekiyor?

YGS'ye Doğru: Çalışmayı ne zaman bırakmak gerekiyor?

YGS'ye Doğru: Çalışmayı bırakmak gerekiyor mu? Yaklaşık 2 milyon adayın yarışacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS'ye Doğru hazırlıklarınızı tamamladığınızdan emin olmalısınız. YGS, 12 Mart Pazar günü yapılacak. Kimi uzmanlar son dakikaya kadar adaylara çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söylüyor, kimi de bir hafta kala artık yeni konu öğrenmek yerine tekrar yapılmasını öneriyor.

12. sınıf öğrencileri ile mezunların gireceği YGS, 12 Mart Pazar günü saat 10:00’da başlayacak. Sınav 2 saat 40 dakika sürecek.  Özel Uğur Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Nilgün Şekerci sınava sayılı günler kala öğrencilere motivasyonlarını yüksek tutmaları ailelere de destek olmaları çağrısında bulunuyor.

Öğrencilere kendilerini sinirlendirecek ve morallerini bozacak kişilerden uzak durmalarını tavsiye eden Nilgün Şekerci'nin YGS'ye Doğru tavsiyeleri şöyle:

KAYGI BULAŞIDIR, UZAK DURUN: Sınav öncesi sizi, sınavla ilgili konularda sinirlendirecek ve moralinizi bozacak aşırı stresli kişilerden uzak durmalısınız. Kaygı bulaşıcıdır. Bunun yerine, pozitif enerji aldığınız kişilerle vakit geçirmeniz sizi dinlendirecek ve sakinleştirecektir.

YENİ KONU HEYACANINIZI YÜKSELTİR: Sınava bir hafta kala yeni bir konu öğrenmek öğrencinin heyecanını artırır. Yeni konulara çalışmayı bırakmalısınız ama sınava 1 gün kalaya kadar soru çözebilir ya da deneme sınavı yapabilirisiniz. Çıkan yanlışların üzerinde durarak bilgileriniz pekiştirebilir küçük boşluları kapatabilirsiniz.

FİZİKSEL HAZIRLIK YAPIN: Sınav günü yaklaşırken uyku ve yeme alışkanlıklarına dikkat edilmeli. Sınavdan önceki gece çok erken uyumaya çalışmamalısınız. Daha önceki zamanlarda olduğu gibi normal yatış saatinde yatmaya özen gösterin. Erkenden uyumaya çalışmanız, sınav heyecanıyla birleşince uykunuzun iyice kaçmasına sebep olabilir. Uyuyamasanız bile bu durumun sınavdaki performansınızı etkilemeyeceğine inanın. Sınavdan bir gün önce de yediklerinize dikkat etmeli ve dışarıda yemek yerine evde yemeği tercih etmelisiniz.

SINAV BİNASINI GÖRÜN: Sınava gireceğiniz binayı öncesinden gidip görmek rahatlatır. Sınav günü doğru bir zaman yönetimi yapılmalı. Sınavdan  yaklaşık olarak sınavdan 45 dakika önce sınav yerine gitmeniz gerek. Sınav süresi de göz önüne alındığında öğrencilerin uzun bir süre yemek yemeye vakitleri olmayacağı için de evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltı etmeliler. Kahvaltıda tercihlerini şişkinlik yaratmayacak ama uzun süre tokluk hissi verecek gıdalardan yana yapabilirler. Ayrıca sınav günü giysilerini kendilerine sıkıntı yaşatmayacak eşofmanlardan ve spor ayakkabılardan yana kullanmaları rahat olmalarını sağlayacaktır.

KIYASYAMAYIN, TAKİP EDİN: Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine, kendisiyle kıyaslayarak gelişimini takip edin. Onu dinlerken düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin. Kendi istek ve beklentileriniz doğrultusunda çocuğunuzu zorlamayın. İsteklerine, kararlarına saygılı olun. Fedakarlıklarınızı, özverilerinizi çocuğunuzun yüzüne vurarak sınavı kazanmasının bir zorunluluk haline getirmeyin. Bu tür tutumlar başarıyı riske sokarak kaygının artmasına neden olmaktadır. Geleceği ile ilgili kaygılarını anladığınıza dair konuşmalar yaparak onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmanız, onları rahatlatacaktır.

28-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş