Arama sonuçları

YKS değişikliği, kaygıyı büyük oranda giderdi

YKS değişikliği, kaygıyı büyük oranda giderdi

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) yapılan son değişikliklerle sosyal maliyetin düşürüldüğünü, kaygının büyük oranda giderildiğini bildirdi.

Yalçın, yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) YKS'ye ilişkin dün alınan kararlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 

Başta sendikaları olmak üzere, toplumun farklı kesimlerinin sesine kulak veren YÖK'ün, öğrencilerin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını gidermeye yönelik Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) bazı değişiklikler yaptığını hatırlatan Yalçın, "YÖK'ün yükseköğretime geçiş sistemindeki beklentileri karşılaması kaygıları gidermiştir." ifadesini kullandı.
Sendika olarak ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirerek kalıcı ve yürütülebilir bir geçiş sistemi için öneriler sunduklarını aktaran Yalçın, şunları kaydetti:

"Sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinin Temel Yeterlilik Sınavı’na dahil edilmesi, sınavın kapsam geçerliliğini artırmış ve böylelikle daha nitelikli bir ölçmeyi sağlayacağı konusunda kanaatler de olgunlaşmıştır.

OKULDA GÖRÜLEN DERSLER TAKİP EDİLECEK

Tüm derslerin sınavın içeriğine dahil edilmesi, okulda görülen derslerin öğrenciler tarafından takip edilmesini sağlayacak, bazı derslerin boşa düşmesi de bu vesileyle engellenmiş olacaktır. Aynı gün yapılacak iki büyük sınavın öğrenciye dezavantajı kadar, ÖSYM açısından da sınavın arka plan hazırlıklarının tamamlanması açısından bazı riskler doğurma tehlikesi vardı. Sınavların bir gün arayla yapılması kararı da önemli bir adım olmuştur."

Ali Yalçın, ortaöğretime ve yükseköğretime geçişe ilişkin yaşananların, istişarenin önemini pekiştirdiğini vurguladı.

Değişikliğin geciktiğini, bunun öğrenci ve velilerde stres yarattığını ifade eden Yalçın, ancak olumlu adımların atılmasının hem adaylar hem de muhataplar açısından memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
Yalçın, "Yapılan son değişikliklerle sosyal maliyet düşürülmüş, kaygı büyük oranda giderilmiştir. YÖK, kamuoyundan gelen eleştirileri ve sendikamızın önerilerini dikkate alarak, yeni sistemin pürüzlerini gidermek için attığı yeni adımlarla beklentilere olumlu cevap vermiştir. Sistemin iyileştirilmesi için istişareye açık tavrıyla olumlu gelişmelere imza atan iradeye teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

10-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş