Arama sonuçları

YKS: Ek yerleştirme kılavuzu ne zaman yapılacak?

YKS: Ek yerleştirme kılavuzu ne zaman yapılacak?

YKS: Ek yerleştirme ne zaman yapılacak? Üniversiteli olma şansı henüz son bulmadı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla ilk merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim kurumuna yerleşemediyseniz ek yerleştirme size üniversite kapısını açacak.

YKS: EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS’de tercih yapan ama yerleşemeyen ya da hiç tercih yapmayan öğrenciler ek yerleştirmeye katılacak. YKS ek yerleştirme için başvuruların nasıl yapılacağını ve hangi programlarda ne kadar boş kontenjan olduğunu gösteren kılavuz YÖK, tarafından hazırlanıyor.

ÖSYM ÜNİVERSİTELERE ‘BOŞ KONTENJANI BİLDİRİN’ DEDİ

 

ÖSYM, yükseköğretim kurumlarına bu akşam saat 19.00’a kadar kayıt yaptırmaktan vazgeçenlerin de yer aldığı boş kontenjanları bildirmelerini istedi. Elektronik ortamda bu bilgiler iletildikten sonra YÖK Genel Kurulu’nda görüşülecek. Bunun ardından da YÖK, Ek Yerleştirme Kılavuzu’na son halini verecek.

EK YERLEŞTİRME KILAVUZU 12 EYLÜL'DE

YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu ise 12 Eylül’de ÖSYM’nin sitesinden yayımlanacak. Ardından da ek yerleştirme için tercih işlemleri başlayacak. Kılavuzun yayımlanmasının ardından da ek yerleştirme için tercih süreci başlayacak.

EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER BAŞVURABİLİR?


* İlk merkezi yerleştirmede tercih yapmayanlar
* Merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyenler yani açıkta kalanlar
* Özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleşenler

 

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURAMAZ?

 

* Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilenler
* Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşen ama kayıt yaptırmayanlar

Yani bir yükseköğretim kurumuna yerleştiyseniz kayıt yaptırmamış bile olsanız ek yerleştirmeye katılamazsınız.

ÜNİVERSİTELERDE KAÇ BOŞ KONTENJAN VAR?

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerde de boş kontenjanlar ortaya çıkmıştı. Üniversitelerde boş kontenjan 128 bin 508. Bu kontenjanların 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında oldu. Bu sayı yerleştiği halde kayıt yaptırmayanlar nedeniyle ek yerleştirmede daha da artacak ve Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde bile boş kontenjan olacak.

10-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş