Arama sonuçları

YÖK Atlas güncellendi

YÖK Atlas güncellendi

YÖK Atlas güncellendi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) bu tercih döneminde de güncel hali ile "https://yokatlas.yok.gov.tr" internet adresinde öğrencilerin hizmetinde.

YÖK ATLAS PROGRAMI SON VERİLER EKLENEREK GÜNCELLENDİ

Tercih sürecinin bilimsel düzeyde ilerlemesi ve öğrencilerin daha bilinçli tercih yapması için hayata geçirilen YÖK Atlas programındaki modüller, güncellenerek 2020 YKS'de üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

YÖK ATLAS’I BUGÜNE KADAR KULLANAN KİŞİ SAYISI 31 MİLYON OLDU

Adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen ve adaylara adeta kariyer rehberliği hizmeti sunan YÖK Atlas, online olduğu 10 Mart 2016 tarihinden, bugüne kadar 31 milyon kişi tarafından kullanıldı.

TERCİH DÖNEMLERİNİN VAZGEÇİLMEZ BİLGİ KAYNAĞI HALİNE GELDİ

Üniversite adaylarının bilinçli tercihlerde bulunması amacıyla ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete giren sistem, 2017, 2018 ve 2019-YKS tercih döneminde de yoğunlukla başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı oldu. Bu yıllardaki tercih dönemlerinde sistemi kullanan aday sayısı 7 milyon 91 bin kişi oldu.

YÖK ATLAS’A 2020 YKS TERCİH DÖNEMİNDE YENİ BİR MODÜL DAHA EKLENDİ

YÖK Atlas programına, 2020-YKS sonrasında tercih yapacaklar için çok faydalı olacağı düşünülen “Üniversitelerimiz" adlı yeni bir modül daha eklendi.

Üniversitelerimiz Modülünde, Türkiye'deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayılarının yanında kuruluş yılı, resmî web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları ve yüzölçümleri bilgilerine erişilebiliyor.

YÖK Atlas'taki ‘Meslek Atlası’ ve ‘Tercih Listesi’ adlı iki modül sayesinde, adayların işinin daha da kolaylaşması hedefleniyor.

Adaylar, Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan Devlet, Vakıf, KKTC ve Yabancı üniversitelerde yer alan lisans ve önlisans programları ile ilgili “meslek bazında", kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detaylarına ulaşabilecekler.

Meslek Atlasında her meslek için aşağıdaki özet bilgiler yer almaktadır:

•             Meslekteki Kontenjan ve Yerleşen Sayıları

•             Üniversite Türlerine Göre Kontenjan ve Yerleşen Sayıları

•             Mesleğe Yerleşenlerin Puan ve Başarı Sırası Analizi

•             Mesleğe Yerleşenlerin İkamet Ettikleri Coğrafi Bölgeler/İller

•             Mesleğe Yerleşenlerin Öğrenim Durumu

•             Mesleğin Kaç Kişi Tarafından ve Kaçıncı Sırada Tercih Edildiği

•             Mesleği Hangi Üniversitede Kaç Kişinin Tercih Ettiği

•             Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Ne Tür Üniversitelere Yer Verdikleri

•             Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Hangi Üniversitelere Yer Verdikleri

•             Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinden Başka Hangi Mesleklere Yer Verdikleri

YÖK Atlas'ı kullanan üniversite adayları tarafından talep edilen Tercih Listesi Modülü, 2019 tercih dönemi öncesinde YÖK tarafından yapılan çalışmalar ile sisteme dâhil edilmişti.

YÖK Atlas kullanıcıları, basit bir üyelik adımı sonrasında, 2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan programlardan en fazla 50 tanesini “tercih listelerine" ekleyebilecekler. Bu sayede YÖK Atlas'ı tekrar kullanmak üzere sisteme tekrar girdiklerinde aynı liste üzerinden işlemlerine devam edebilecekler.

Adaylar, Önlisans/Lisans seviyesindeki diğer tüm meslekler ile ilgili benzer tablolara http://yokatlas.yok.gov.tr adresindeki Meslek Atlası modülünden ulaşabileceklerdir.

29-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş