Arama sonuçları

YÖK Başkanı Saraç'tan 2020 YKS tüyoları

YÖK Başkanı Saraç'tan 2020 YKS tüyoları

YÖK Başkanı Saraç'tan 2020 YKS tüyoları. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) bu yıl 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde düzenlenecek üniversite sınavlarında başarılı olabilmek için adaylara bazı öneriler geldi. Yaklaşık 2.5 milyon adayın katılacağı 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) başarı nasıl yakalanır?

Sabah'ta Ceyda Karaaslan'ın haberine göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların geleceğini belirterek adayların bol bol kitap okuması gerektiğini söyledi. Saraç şöyle dedi:

YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN YKS TÜYOLARI

"Paragraflar uzun, anlaşılmıyor gibi şikâyetler alınıyor. Özellikle TYT sınavında okuduğunu anlamaya yönelik sorular soruyoruz. Burada problem sorularda değil. Okuduğunu anlayabilme ve ifade edebilme noktasında bir gerileme söz konusu. Çocuklarımız roman okusun, şiir okusun ki bu sınavlarda başarılı olabilsinler."

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YOK

2018 yılında uygulanmaya başlayan YKS bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Sistemin olumlu sonuçlar ürettiğini söyleyen Saraç bu yıl ve önümüzdeki yıllarda herhangi bir sınav değişikliği olmayacağını açıkladı. Saraç şunları anlattı:

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ YOK

"Sistemin değişmesi için mücbir sebepler olması lazım. Olumlu sonuçlar üreten bir sistemi yerinden oynatmak doğru değil. Onun için çocuklarımız rahat etsinler. Çocuklarımızı öğretmenlerimiz daha çok kitap okutmaya yöneltmesi lazım. Anadilimizi yetkin olarak kullansınlar."

2 YENİ BÖLÜMDE BARAJ

Saraç önümüzdeki yıllarda herhangi bir lisans programında yeni bir başarı sıralaması barajı uygulaması da olamayacağını söyledi. YKS 2020'de tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarındaki barajın ardından diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinin de eklenmesiyle başarı sırası barajı olan bölüm sayısı 7'ye çıkmıştı. Eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası 80 bin olarak belirlenmişti.

15-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş