Arama sonuçları

YÖK, ikinci bir ek yerleştirme düşünecek mi?

YÖK, ikinci bir ek yerleştirme düşünecek mi?

Ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için kayıt dönemi dün başladı ve 4 Eylül’de son bulacak. Bu süre içerisinde kaydını yaptırmayanlar üniversiteli olma hakkını kaybedecekleri gibi gelecek yıl sınava girdiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanları’nın etkisi de yarıya düşmüş olacak. Buna rağmen her yıl olduğu gibi yine yerleştikleri halde kayıt yaptırmaktan vazgeçen gençler olacak.

100 BİN KONTENJAN BOޞ KALACAK
Tıpkı ilk yerleştirmenin ardından bu haklarından vazgeçen 100 bin genç gibi ek yerleştirme döneminde de üniversiteli olan 121 bin öğrencinin tahmini yüzde 10’u kayıt yaptırmayacak.
Bu durumda da üniversitelerdeki boş kontenjan oranı 100 bine yaklaşacak.
ޞu anda yükseköğretim kurumlarında 60 bini örgün eğitim programlarında olmak üzere 87 binden fazla kontenjan boş kaldı. Bu boş kontenjanlar örgün eğitim açısından incelendiğinde 29 bin 616’sı devlet, 21 bin 790’ını vakıf, 8 bin 624’ü ise KKTC üniversitelerinde. Boş kontenjanlar arasında tıp, hukuk, mühendislikler gibi gençlerin en çok tercih ettiği programlar da yer alıyor.
İşte şu anda 87 binlerde olan bu boş kontenjanlar ek yerleştirmede kayıt yaptırmaktan vazgeçenlerle birlikte 100 bini bulacak.
Bu hem ülke kaynaklarının boşuna harcanması hem de üniversite hayali kuran gençlere haksızlık yapılması demek.

Geçmiş yıllarda sık olmasa da boş kontenjan oranı yükseldiğinde “ikinci bir ek yerleştirme” daha yapılıyordu. 4 Eylül’de kayıtların son bulmasından sonra “kaynakların heba olmaması” için YÖK ikinci bir ek yerleştirmeyi de düşünmeli.
 41. TERCİH MAОDURLARINA EK SÜRE
Eş, sağlık, güvenlik gibi gerekçelerle tayin isteyen 27 bin öğretmenin 25 bini yer değiştirdi ama aralarından 2 bin 246’sı 41. tercih yüzünden tayin olamadı. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere 40 tercih yapma hakkı verirken, bir de 41. tercih olarak “İlçe emrine atanmak istiyorum” seçeneğini sunuyor. İşte bu seçeneği işaretlemedikleri için tayin olamayan öğretmenlere bir hak daha geldi.
“41. madde mağdurları” diye sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan bu öğretmenler için MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bugün saat 24.00’e kadar tercih yapabileceklerini duyurdu. Tekin, “Öğretmen arkadaşlarımız 1 Eylül 2015 günü saat 24.00’e kadar MEBBİS üzerinden elektronik ortamda ilçe emrine atanmak ‘istiyorum/istemiyorum’ seçeneklerinden birini işaretleyerek tercihte bulunacaklar. Bunlardan ‘istiyorum’ seçeneğini işaretleyenlerin atamaları, birinci aşama başvurusunda tercih ettikleri ilçe emrine yapılacak.”

Bu yazı Habertürk Gazetesi'nde Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak yayınlanmıştır

01-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş