Arama sonuçları

YÖK'ten akademisyenlerin uluslararası projelerine destek

YÖK'ten akademisyenlerin uluslararası projelerine destek

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında, yükseköğretim kurumlarının 19 ülkenin iş birliğinde gerçekleştireceği 23 bilimsel projenin sözleşmesi imzalandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerin uluslararası projelerini desteklemeye başladıklarını belirterek, "18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi uygun bulunmuştur" dedi.

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan projelerin sözleşmelerinin imzalanması için YÖK Başkanlığında düzenlenen törene Saraç ile projeleri kabul edilen üniversitelerin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı.

Saraç, yaptığı konuşmada, YÖK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığını söyledi. İşte Saraç'ın açıklamaları

3 KATEGORİDE YÜRÜTÜLECEK: YÖK'ün başlattığı ve birçok ülkeye örnek olan Mevlana Değişim Programı'nın geçmişte sadece öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini içeriyordu. Yeni YÖK, 2016-2017 döneminden itibaren programı "ülke odaklı", "alan odaklı" ve "proje tabanlı" olmak üzere üç kategoride yürütmeye başlayacak.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASI İŞBİRLİĞİ: İlk kez 2016-2017 öğretim döneminde başlayacak Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile ülkenin öncelikli alanlarında yükseköğretim kurumları arasında işbirliğini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ELEMANI DEĞİŞİMİ: Program kapsamında, YÖK tarafından belirlenen alanlarda hazırlanan projeler için gerçekleştirilecek değişim faaliyeti, yurt içi ve dışındaki yükseköğretim kurumlarının öğrenci ile öğretim elemanlarını kapsıyor.

152 PROJE DEĞERLENDİRİLDİ: 2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim kurumlarımızdan başkanlığımıza toplam 152 proje ulaşmıştır. Projeler, ilgili alanlardaki uzman kişilerden oluşan panelistlerin yer aldığı panellerde değerlendirmeye alındı. 3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla, 18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi ve bu projeler için ilgili yükseköğretim kurumlarımızın özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılması uygun bulunmuştur.

HANGİ ALANDA KAÇ PROJE DESTEKLENECEK?
Program kapsamında desteklenecek alanlar ile proje sayıları ise şöyle:  
Sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik: 6
Sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre: 6
Malzeme bilimi ve mühendisliği: 4 
Bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri: 3
Enerji teknolojileri: 2 
Gıda teknolojileri: 1 
Havacılık ve uzay: 1

19 ÜLKEYLE İŞBİRLİĞİ

Programda işbirliği yapılacak ülkeler ise şöyle: ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya/Rusya, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan.

YÖK tarafından ilk kez akademisyenlerin uluslararası projeleri, Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenecek. Malezya'da 3, Japonya'da 2, Tayland'da 2, diğer 16 ülkeyle de birer projeyle değişim yapılacak.

1200 LİRAYA KADAR BURS: YÖK tarafından proje kapsamında yurtdışına giden öğrencilere bin-bin 200 lira, ülkeye gelecek öğrencilere ise bin liraya yakın burs verilecek. Proje çerçevesinde gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları dahil maddi destekte bulunulacak.

 Açıklamasının ardından Saraç, üniversite rektörleri ve proje yürütücüleriyle tek tek desteklenecek proje sözleşmelerini imzaladı.

 

 

 

28-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş