Arama sonuçları

YÖK'ten öneri: Sınava girmeden alan değiştirebilsinler

YÖK'ten öneri: Sınava girmeden alan değiştirebilsinler

YÖK'ten öneri: Sınava girmeden alan değiştirebilsinler. YÖK, Sağlık Bakanlığı'na TUS ve DUS için öneri götürdü. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı'na Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ile uzmanlık alanlarına yerleştirilen tıp doktorları ve diş hekimlerine sınava tekrar girmeden alan değiştirme imkanı tanınmasına yönelik öneri götürdü.

YÖK konuyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre, Sağlık Bakanlığı Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği gereğince TUS ve DUS ile merkezi olarak ÖSYM tarafından uzmanlık alanlarına yerleştirilen tıp doktorları ve diş hekimlerinin, eğitimlerine devam ederken alan değiştirebilmeleri ancak tekrar sınava girerek mümkün oluyor.

YÖK'TEN ÖNERİ: SINAVA GİRMEDEN ALAN DEĞİŞTİREBİLSİNLER

YÖK'e bu konuda gelen taleplere ve ÖSYM verilerine göre, bir uzmanlık programına yerleşenlerden yaklaşık yüzde 9'u tekrar sınava girerek dal değiştiriyor.

YÖK, Sağlık Bakanlığı'na şu öneriyi götürdü:

"Uzmanlık eğitimlerine devam edenlerden eğitim programlarını değiştirmek isteyenlere tekrar sınava girmeden aldıkları puana göre aynı dönemde olmak şartıyla eşit veya daha düşük puanlı başka bir uzmanlık dalını seçebilmeleri için ilgili yönetmelikte gerekli değişikliklerin yapılması" önerisini, Sağlık Bakanlığına yazılı bildirdi.

YÖK'ün Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine dair değişiklik önerisine ilişkin son kararı Sağlık Bakanlığı verecek.

25-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş