Arama sonuçları

'Z kuşağı' çalışmaya daha istekli

'Z kuşağı' çalışmaya daha istekli

'Z' kuşağı çalışmaya daha istekli. ABD'li kariyer firması Monster Worldwide, ülkede lise ve üniversiteye giden gençlerden oluşan ve "Z kuşağı" olarak adlandırılan kişilerin, kendilerinden daha önceki kuşaklardaki kişilere göre çalışmaya daha istekli olduklarını açıkladı.

Monster'dan yapılan açıklamada, 1995 ila 2015 yılları arasında doğan ve "Z kuşağı" olarak adlandırılan gençlerin, kendilerinden önceki "X" ve "Y" kuşağından daha uzun saatler çalışmaya istekli olduğu belirtildi.

'Z KUŞAĞI' ÇALIŞMAYA DAHA İSTEKLİ


Açıklama, araştırma şirketi TNS'nin 2 bin kişiyle yaptığı araştırmadan elde edilen bilgilere dayandırıldı. "Z kuşağı"ndaki bireylerin yüzde 58'inin daha fazla maaş kazanabilmek için işlerine akşam saatlerinde ve hafta sonlarında gitmeye de istekli olduğu kaydedilirken, bu oranın, "Y kuşağı"nda yüzde 45, "X nesli"nde yüzde 40, daha önceki kuşakta ise yüzde 33 olduğu ifade edildi.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTİYOR


"Z kuşağı"ndeki kişilerin yüzde 49'unun kendi işlerini kurmayı arzu ettiklerine dikkat çekilen açıklamada, diğer kuşaklarda bu oranın ortalamasının yüzde 32 olduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, "Z kuşağı"nın dijital çağın içinde doğduğunun ve erken yaştan itibaren internet teknolojisiyle iç içe büyüdüklerinin altı çizilirken, bu neslin yeni normlar oluşturmak için çabaladığı, amaç ve uygulamalı odaklı kariyerlere yönelmeyi arzu ettikleri ve kendilerinden önceki kuşaklara göre daha özgecil (altruistik) oldukları belirtildi.

 

‘İŞ VERENLERİN Z NESLİNİ DAHA İYİ ANLAMASI GEREKİR’


Monster Yetenek Müdürü Seth Matheson da açıklamada, "Z kuşağı" ile kendinden önce gelen kuşakların çalışanları arasında güçlü farklılıklar olduğuna dikkati çekiyor. Matheson, gelecek için yeni yetenekleri çekmeye çalışan iş verenlerin "Z kuşağı"ni daha iyi anlaması gerektiğini dile getirdi.

Matheson, iş verenlerin, "Z kuşağı i"nden çalıştıkları firmanın geleceğine olumlu katkı alabilmek için, bu nesildeki bireylerin motivasyonunun yüksek tutulması gerektiğini sözlerine ekledi. Araştırmaya göre, "Z nesli"ndeki bireylerin yüzde 57'si teknolojinin kendilerini daha üretken, yüzde 45'i de teknoloji sayesinde daha hareketli hale geldiklerini düşünüyor.

Ayrıca, "Z kuşağı"ndaki kişilerin yüzde 39'u akıllı telefonları, yüzde 37'si de dizüstü bilgisayarları zaruri olarak görürken, bu oranların ortalamaları önceki kuşaklarda sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 30 olarak belirtiliyor.

Bu blog AA abonesidir.

02-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş