Arama sonuçları

Z Kuşağı kendini yalnız hissediyor

Z Kuşağı kendini yalnız hissediyor

Z Kuşağı kendini yalnız hissediyor. 14 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre yetişkinler de gençler de kendilerini yalnız hissediyor. Yalnızlık çeken Z kuşağında bu oran yüzde 62. 

Ford’un 2020 Yılı Trend Raporu, ABD, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da 14 ülkeyi kapsayan araştırmanın verilerine göre hazırlandı. Rapora göre toplum dünyadaki değişimler karşısında bunalmış durumda. Geçmişe göre markalara güvenme ve çevrelerindeki insanlarla bağlantı kurma konusunda daha fazla zorluk yaşıyor. Araştırmaya katılan yetişkinlerin yüzde 45’i sık sık kendisini yalnız hissediyor. Yetişkinlerin yüzde 58’i iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çaresizlik duyuyor. 

Ford’un bu yıl 8’incisini hazırladığı 2020 Yılı Trend Raporu’nda dikkat çeken başlıklar şöyle:

Z KUŞAĞI KENDİNİ YALNIZ HİSSEDİYOR

Yalnızlık, küresel boyutlara ulaşan ve özellikle genç kuşakta yaygın bir salgına dönüşmüş durumda. Z kuşağının yüzde 62’si “Sık sık kendisini yalnız hissettiğini” söylüyor.

Yetişkinlerin yüzde 67’si bir kez güvenini kaybeden markanın tekrar kazanmasının mümkün olmadığını söylüyor. Yetişkinlerin yüzde 59’u markanın değerlerinden çok satın almanın uygunluğuna göre karar verdiğini belirtiyor. 

Tüketiciler tüm dünyada iklim değişikliği konusunda endişeli ancak bunun için davranışlarında herhangi bir değişiklik yapmayanların yüzde 64’ü bir fark yaratacaklarına inanmadıklarını söylüyor. 

Kimlik etrafında şekillenen konuşma ve dil evrim geçiriyor. Kimliğin hem gözle görünür niteliklerden hem de görünmeyenlerden oluşturulduğu görülüyor. İleri dönüşüm şirketleri yeniden satışı modernize ediyor. Sofistike ve alışveriş meraklısı kesimde yükselişe geçen bu hareketle birlikte moda, elektrikli aletler, elektronik, ev eşyaları gibi alanlarda kullanılmış eşyalar yeniden hayat kazanıyor. Yetişkinlerin yüzde 60’ı beş yıl öncesine göre kullanılmış ürün almaya daha açık olduğunu belirtiyor.

29-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş