Arama sonuçları

Zihinsel performans için kahvaltı şart

Zihinsel performans için kahvaltı şart

Zihinsel performans için kahvaltı şart. Çocukların okulda zihinsel performansları ve başarılı olmaları için sağlıklı beslenmeleri ve sabah kahvaltı yapmaları gerekiyor. Ancak özellikle büyük kentlerde çocuklar okula giderken kahvaltı yapmıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Çocuklarda karşımıza çıkan en önemli sorun sabah kahvaltısının atlaması" diyor.

ZİHİNSEL PERFORMANS İÇİN KAHVALTI ŞART

Mumcu çocukların erken saatte  uyanmakta zorluk çektiklerini ve kahvaltı yapmak istemediklerini söyleyerek şöyle konuşuyor: "Kahvaltı atlanan ya da önemsizce geçiştirilen bir öğün haline geliyor. Oysa kahvaltı gün için ihtiyaç duyulan enerjiyi almak ve zindelik kazanmak için çok önemli. Yeterli ve dengeli seçeneklerden oluşan bir kahvaltı; gün boyu süren faaliyetlerde ve derslerde; anlama, algılama, daha iyi problem çözme, hatırlama ve verimli çalışma becerisini gösterebilme, daha iyi odaklanma ve güçlü bir konsantrasyon için büyük önem taşıyor."

SAĞLIKLI GELECEK İÇİN KAHVALTI ŞART

Çocukların gelecekteki beslenme alışkanlıklarına yön vermeye okul çağından itibaren başlamak gerektiğini vurgulayan Mumcu kahvaltı alışkanlığını kazandırmak için önerilerini şöyle sıralıyor:

POĞAÇANIN DA SAĞLIKLISI OLUR

İçerdiği lif miktarıyla sağlık için vazgeçilmez besinlerden biri olan tam buğday unu ile yapacağınız az yağlı ev poğaçasını sabah ısıtarak, bir bardak ılık süt ve beyaz peynir eşliğinde sunabilirsiniz. Tam buğday ununda bulunan zengin lifler çocuğunuzun sindirimine yardımcı olurken, peynir ve süt ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayacaktır.

KURUYEMİŞ VE MEYVELİ KEK

Tam buğday unu kullanarak yapacağınız keklere ekleyeceğiniz meyve ve kuruyemişlerle keklerin besin değerini yükseltebilirsiniz. Şeker yerine bal ya da pekmezle tatlandırabileceğiniz keki ılık bir sütle sunabilirsiniz.

SANDVİÇE SEBZE KOYABİLİRSİNİZ

Kullanacağınız malzemeleri önceden hazırlayarak sabahları hızlıca sağlıklı sandviçler yapabilirsiniz. Şarküteri ürünlerinden uzak durarak, tam tahıllı ekmeğe; peynir, domates, kapya biber ve maydanoz koyarak doyurucu ve besleyici sandviçler hazırlayabilir, yine aynı malzemelerle yağsız ve sağlıklı tostlar yapabilirsiniz.

YUMURTAYI İHMAL ETMEYİN

Yumurta ve peynir gibi protein yönünden zengin olan besinler kan şekerini düzenleyerek yorgunluk ve açlık gibi duyguların önlenmesinde oldukça etkilidir. Ancak pek çok çocuk, kokusu nedeniyle haşlanmış yumurtadan hoşlanmıyor. Oysa haşlanmış yumurtayı maydanoz ve dereotu gibi taze yeşilliklerle tatlandırabilir ya da çocukların sevdiği malzemelerden az yağlı omlet yaparak yumurtayı daha cazip hale getirebilirsiniz.

SÜT GEREKEN KALSİYUMU SAĞLAR

Besleyici değeri çok yüksek bir besin olan süt, tüm yaş grupları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynaklardan birisidir. Bu nedenle tüm bu kahvaltı seçeneklerinin yanında içecek olarak süt mutlaka sunulmalıdır.

 

16-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş