Arama sonuçları

Bakan Yılmaz: 15 Temmuz müfredata girecek

Bakan Yılmaz: 15 Temmuz müfredata girecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz gelecek yıldan itibaren bütün ders kitaplarında ve müfredatta 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasında yer alacağını belirterek, darbeci terör örgütünden devralınan okulların 15 Temmuz şehitlerinin isimleriyle eğitim öğretime devam edeceğini açıkladı.

Bakan Yılmaz, Halitpaşa Mahallesi Sılbıslı Salih Caddesi'ndeki Salih Erkan İlkokulunda, 2016-2017 eğitim öğretimin yılının açılışı sebebiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.  

Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 akşam saatleri itibariyle milli iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkımızın sarsılmaz birliğini hedef alan alçak bir darbe girişimine maruz kaldığını hatırlatan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde de örgütlenmiş bir ihanet cuntasının bir darbe girişiminde bulunduğunu anlattı. İşte Bakan Yılmaz’ın açıklamaları:

15 TEMMUZ TEMASI İLE BAŞLIYOR: Türkiye'nin ileri demokrasiye ve hukuk devletine yolculuğu kararlılıkla devam edecek, bu süreçte milletin başta paralel devlet yapılanması olmak üzere diğer terör örgütlerine karşı mücadelesi devam edecek. Kardeşliğimizi pekiştirmek ve aydınlık günlere milletçe çıkmak için daha çok çalışılacağız. 2016-2017 eğitim öğretim yılı, tüm eğitim kurumlarımızda 15 Temmuz Şehitler Haftası teması ile başlıyor. Bu hafta kapsamında 15 Temmuz'da yaşanan ihaneti ve milletimizin şanlı direnişini gelecek kuşakların hafızalarına yerleştirmek ve bir daha böyle olayların tekerrür etmesini önlemek için bakanlık olarak bazı önlemler aldık.

MÜFREDATA GİRECEK: Gelecek yıldan itibaren bütün ders kitaplarında ve müfredatta 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasında yer alacak. Darbeci terör örgütünden devralınan okulların 15 Temmuz şehitlerinin isimleriyle eğitim öğretime devam edecek.

BROŞÜR DAĞITILDI: 18 milyon örgün ve 8 milyon yaygın eğitim olmak üzere 26 milyon öğrenci ve kursiyer için 15 Temmuz'u anlatan broşür bastırıldı, lise öğrencileri için de Prof. Dr. Erhan Afyoncu'nun da katkılarıyla ayrı bir kitapçık oluşturuldu ve bu kitapçıklar öğrencilere dağıtıldı. Bu kapsamda 2 ayrı video gönderildi.

GAZİ VE ŞEHİT YAKINLARININ DAVET EDİLMESİ: Gazi ve şehit yakınlarının okullardaki 15 Temmuz etkinliklerine davet edilmesi yönünde öneride bulunduk. İnşallah gelecek kuşaklar bir daha böyle bir ihanete asla izin vermeyecek bir şuurda yetişecektir.

ORTALAMA 18 MİLYON ÖĞRENCİ VAR: Milli Eğitim ailesinde ortalama 18 milyon öğrenci var. Sadece bu yıl ailemize 1 milyon öğrenci katıldı. Ailemizde yaklaşık 1 milyon öğretmen ve eğitim yöneticisi var. Bu da 18 milyon hane demektir. Bu Türkiye'nin tamamıdır. Sorumluluğumuz da Türkiye kadar büyük.

AÇIK LİSEDE 6 MİLYON ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR: İlkokulda 5 milyon, orta okulda 5 milyon 384 olmak üzere 10 milyonun üzerinde çocuK temel eğitim çağınd, açık lise ile 6 milyon öğrenci de lisede eğitim görüyor. Örgün eğitimde 18 milyon 43 bin 15 öğrenci var.

MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ: 8 milyon 700 bin kursiyer öğrenci ile 26 milyon 743 kişinin sorumluluğunu üstlendik. Meslek eğitimini memleket meselesi olarak görüyoruz. Önümüzdeki öğretim yılını mesleki ve teknik eğitimde bir atılım ve reform yılı ilan ettik. Önce yol haritası niteliğindeki mesleki ve teknik eğitim eylem planını uygulamaya koyduk. Orta öğretimdeki öğrencilerimizin yüzde 44'ü mesleki ve teknik eğitim almaktadır. Amacımız, bunu yüzde 50'nin üzerine çıkarmak.

206 MESLEKİ PROGRAM UYGULANIYOR: Tüm bu kurumlarda 54 alanda 206 dalda mesleki program uygulanıyor. Mesleki ve teknik eğitimde kalitenin yanı sıra sektör ile istihdam bağlantısının artırılacak ve değerler eğitim süreci başlatılacak.

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ VE STAJ ZORUNLU OLACAK: Çıraklık eğitimi zorunlu orta öğretim kapsamına alınacak, stajın da zorunlu hale getirilecek. Staja giden öğrencilerin staj ücretinin 3'te 2'sini devlet karşılayacak. Ayrıca staj yapan öğrenciler iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak. Farklı meslek lisesi türlerinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik ünvanı verilecektir. Geçmiş yıllarda başlattığımız organize sanayi bölgeleri içindeki meslek liseleri teşvik uygulamasını bu yıl organize sanayi bölgeleri dışında da başlattık. 

75 İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ: Sivil toplum kuruluşlarıyla da 75 işbirliği protokolü yaptık. Eğitim kongrelerinin bu yılki temasını mesleki eğitim olarak belirledik. Bu yıl ilk defa tek bir meslek alanına hitap eden tematik meslek liseleri uygulaması başlattık. Değerler eğitiminin eklenmesine yönelik çalışmalarla 9. sınıfta okutulan mesleki gelişim dersine meslek ahlakı ve ahilik modülünü ekledik.

ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VE VELİLERE SESLENDİ

Yılmaz, öğrencilere hitaben "Sevgili öğrencilerimiz, inanıyorum ki sizler milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Ülkenize, bayrağınıza, devletinize ve milletinize sahip çıkacaksınız. Bu ülkenin yarınları, geleceği sizlersiniz ve geleceğinize sizler yön vereceksiniz. Eğitim sürecinin her kademesinde, yaşamınızın her alanında kendinize güvenen, fikri hür, vicdanı hür, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayıran, hakkı, hukuku her şeyden üstün tutan bireyler olarak yetişmeniz bizim idealimizdir." ifadesini kullandı.

Öğretmenlere de hitap eden Yılmaz, şu değirlendirmelerde bulundu:

"Değerli öğretmenlerim, nesillerimizi yetiştirmek adına özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyoruz. Öğrencilerinizi evlatlarınızdan farklı görmediğinizi, tüm gücünüzle onların en iyi şekilde yetişmesi adına bu kutsal görevi severek yaptığınızı biliyoruz. Tarihimizden ve milli değerlerimizden aldığınız güçle yeni nesillerimizi yetiştirmek yolunda eğitim adına yaktığınız meşaleyi sonsuza dek taşıyacağınıza olan inancımı ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Sorumluluğunuz büyük, ancak sorumluluğunuzun büyüklüğü kadar kutsal bir mesleğe de sahipsiniz. İnşallah Türkiye'nin yarınları sizlerle daha da güzel olacaktır."

Bakan Yılmaz, velilere de "Kıymetli velilerimiz evlatlarınız biliyoruz ki gözbebeğiniz. O gözbebekleriniz bize emanet. Gözünüz arkada kalmasın. İnşallah okuldaki eğitim çağını, öğrencilerimizin hayatındaki en mutlu, en huzurlu dönemi kılmak istiyoruz. Biliyoruz ki Türkiye'nin yarınları da onlara emanettir. Evlatlarınız bizim için de bir değerdir. İnşallah gittiği yolu aydınlatacak, gittiği yolda iz bırakacaklardır." dedi.

İLK DERS ZİLİNİ YILDIRIM ÇALDI

Törene, Başbakan Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Erzincan milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğrenciler ve velileri katıldı.

Konuşmalar sonrası Başbakan Yıldırım, ilk ders zilini çaldı. Yıldırım daha sonra eşi Semiha Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ve beraberindekilerle bir sınıfa girerek, sırada oturup öğrenciler ile sohbet etti. Öğrencilerin ders kitaplarını da inceleyen Başbakan Yıldırım, ardından sınıftaki tahtaya "2016-2017 eğitim öğretim yılı hayırlı ve başarılı olsun" yazdı. Başbakan Yıldırım, daha sonra çeşitli hediyeler verdiği öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protokoldekiler, tören öncesi aynı okul girişinde açılan ve FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Erzincan ile ülke genelinde yaşanan olayların konu alındığı fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Törende, öğrenciler tarafından "Türkiyem" konulu bir gösteri de sunuldu.

Bu blog AA abonesidir.

 

19-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş