Arama sonuçları

BM 'Eğitim bekleyemez' diyor

BM 'Eğitim bekleyemez' diyor

Birleşmiş Milletler (BM), başta Türkiye, Ürdün ve Lübnan'dakiler olmak üzere okul çağındaki sığınmacı çocuklara eğitim verilebilmesi için "Eğitim bekleyemez" adlı yardım kampanyası başlatacak. Kampanya 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'nde yaşama geçecek.

BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı çocukların eğitim giderinin bu yıl 800 milyon dolar civarında olduğunu söyleyerek,  kampanya kapsamında 5 yıllık süre için 3 milyar 850 milyon dolar toplanmasının hedeflendiğini anlattı.

HAYIRSEVERLERDEN YARDIM BEKLENİYOR
Bu fonun BM ve ortağı yardım kuruluşlarının sağladığı diğer sağlık, gıda, barınma yardımlarından farklı olacağını dile getiren Gordon Brown, özellikle Batılı liderler, özel sektör temsilcileri ve hayırseverlerin desteklerini beklediklerini söyledi.

Brown, belirlenen miktarın sağlanması için uluslararası vakıflar, özel sektör, hükümetler ve yardım ajanslarından oluşan 100 ana sponsor bulmayı hedeflediklerini, toplanacak fonla yerlerinden edilmiş çocukların 5 yıllık eğitimlerini planlamayı umduklarını dile getirdi.

Mülteci ve sığınmacıların ortalama olarak 10 yıldan fazla ülkeleri dışında kaldığının göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Gordon Brown, "Çok uzun süredir çatışma bölgelerindeki çocukların eğitimi ihmal edildi. Terörist gruplar bu ihmal edilen çocuklardan bazılarını saflarına kattılar. Eğitim, evlerinden ayrılmak zorunda kalan çocuklara gelecek umudu da sağlayacak" dedi.

75 MİLYON ÇOCUK EĞİTİME DEVAM ETMİYOR 
BM rakamlarına göre dünya genelinde çatışmalar ya da doğal afetler nedeniyle 75 milyon çocuk eğitimine devam edemiyor. Bunlardan yaklaşık 30 milyonu çatışma bölgelerindeki çocuklar.

Toplanacak fonun özellikle Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki Suriyeli sığınmacı çocukları hedeflediği, ancak Güney Sudan, Nepal, Nijerya gibi çatışma ve doğal afetlerin etkili olduğu bölgelerin de bu kapsamda değerlendirileceği ifade edildi.

Bu blog AA abonesidir.

 

17-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş