Arama sonuçları

Boğaziçi Akademik Kurul: Üniversitede özgür düşünce gerek

Boğaziçi Akademik Kurul: Üniversitede özgür düşünce gerek

12 Kasım itibariyle Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni rektörü olan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın çağrısıyla Akademik Genel Kurul düzenlendi. Üniversitede Albert Long Hall’de toplanan kurula üniversite Yönetim Kurulu, Senato, ÖTK (Öğrenci Temsilciliği Kurulu) Temsilcileri ve Boğaziçi Üniversitesi’nden yaklaşık 450 akademisyenin katıldı. Genel Kurul’da Üniversite’nin OHAL dönemini nasıl geçireceği ve hedefleri konuşuldu.

Genel Kurul’daki konuşmasında Rektör Mehmed Özkan, hedefinin ne olacağını şöyle açıkladı: 

ÖZGÜRLÜKÇÜ YAŞAM GELENEĞİ: Hedefim akademik ve bilimsel alanlardaki başarıları artırmaya devam etmek için çalışırken, katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü yaşam geleneğine sahip çıkmak ve Boğaziçi’nin akademik ilkelere dayanan değerlerini geleceğe taşımak

ÖZGÜR DÜŞÜNCE OLMADAN: Üniversitenin en değerli varlığı düşüncesidir. Özgür düşünce olmadan üniversitenin bilgi üretmesinin mümkün olamayacağı çok aşikardır.

22 YILLIK BOĞAZİÇİLİYİM: Boğaziçi Üniversitesi'nde 22 yıllık öğretim üyeliği, dört yıllık rektör danışmanlığı ve ardından da rektör yardımcılığı döneminde bu ilkelere bağlılığımı göstererek sürdürdüm. Bunun bilinerek rektör olarak atanma Boğaziçi Üniversitesi'ne ve değerlerine verilen önemin bir göstergesi olarak yorumladım. 

REKTÖR BELİRME ŞEKLİ: Rektör Özkan, OHAL dönemi sonrası KHK ile belirlenen rektör belirleme şeklinin iyileştirilmesi amacıyla üniversitelerin, dünyadaki başarılı üniversite yönetim modellerini de kapsamlı bir şekilde çalışarak, farklı üniversite yönetim ve rektör belirleme süreçleri önermeleri gerektiğini söyledi. 

AKADEMİSYENLER YENİ REKTÖRE NE DEDİ?

Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan konuşmasının ardından akademisyenlerin yeni döneme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Genel Kurul’da söz alan öğretim üyeleri ise şekillenecek üniversite yasasının içeriğine dair öneriler oluşturmak üzere fikir üretilmesi gerektiğinisöyledi. Akademisyenler, bununla birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim-öğretim programları ile araştırma alanındaki başarılarının sürdürülmesi amacıyla üniversitenin değerlerini korumak üzere hep birlikte çalışacaklarını ifade ettiler. 

ÖĞRENCİLER REKTÖRÜ DE TOPLANTIYI DA PROTESTO ETTİ

Genel Kurul boyunca bina dışında toplanan bir grup öğrenci toplantıyı ve KHK ile atanan Rektörü protesto ettiler. Genel Kurul salonu içine girip protestolarını içeride de sürdürmek istediklerini belirten öğrencilerin bu talepleri rektöre iletildiğinde Prof. Özkan bunun Genel Kurul temayüllerine aykırı olduğunu söyledi. Özkan, normal şartlarda bir akademik kurulda bu talebin kabul edilemez olduğunu, ancak yaşanmakta olan olağan dışı süreci değerlendirerek bu talebi Genel Kurul'un görüşüne açacağını söyledi. 

Kısa bir değerlendirme sonrasında da öğrencilerden temsilci bir heyeti davet edildi. Genel Kurul ÖTK (Öğrenci Temsilciliği Kurulu) temsilcilerinin yaptığı konuşmadan sonra sonlandırdı.

20-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş