Arama sonuçları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından 12 üniversiteye rektör atadı.

KHK İLE REKTÖRLÜK SEÇİMİ KALDIRILDI
Geçtiğimiz 18 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde tüm rektörlerin de katıldığı 2016-2017 akademik yıl açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan buradaki konuşmasında rektörlük seçimlerini eleştirip, değişmesi gerektiğini söyledi. 11 gün sonra ise  29 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı KHK yayımlandı. Bu KHK ile de devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Rektör ataması için izlenecek yol şöyle oldu: YÖK, en az 3 yıl profesörlük yapmış 3 ismi seçip, Cumhurbaşkanına önerecek, Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak. Bir ay içinde atama yapılmaz ve YÖK de 2 hafta içinde yeni isim önermezse Cumhurbaşkanı doğrudan bir ismi rektör olarak atayacak. 

CUMHURBAŞKANI İLK ATAMAYI BOĞAZİÇİ’NE YAPTI
Bu KHK ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasında uygulandı. Oysa bu üniversitede seçimler 12 Temmuz 2016 tarihinde yapılmış ve akademisyenlerin yüzde 86'sının oyunu eski rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu almıştı. Ancak üniversiteye 4 ay rektör ataması yapılmadı. Oysa aynı tarihte seçimlerin yapıldığı 20 üniversiteden 19'unun rektörü atanmıştı. Gerekçesi de KHK yayımlanınca ortaya çıktı. Çünkü bu üniversiteye KHK'ya göre rektör atanması için atama bekletilmişti. KHK ile Boğaziçi Üniversitesi'ne seçimlere bile katılmayan Prof. Dr. Mehmet Özkan rektör olarak atandı.
Aynı KHK vakıf üniversitelerindeki rektör atamalarını da değiştirdi. KHK’ya göre vakıf üniversitelerinin rektörleri için de artık Cumhurbaşkanı tarafından atanacağı kararı alındı. Vakıf üniversitelerinde rektör adaylarının seçimi ve rektörün atanması mütevelli heyet tarafından yapılıyordu. Aynı KHK, bu maddeyi “Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır” diye düzenlendi. Bu durumda da vakıf üniversitelerinin rektörlerinin atanması da mütevelli heyetin yetkisinden çıkarılıp, YÖK ve Cumhurbaşkanına geçmiş oldu.

19 ÜNİVERSİTE İÇİN İLAN YAYIMLANMIŞTI
YÖK, KHK ile rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından 19 üniversite için rektör aday adaylığı başvuru ilanı yayımlamıştı. Bu üniversiteler arasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından rektörlük seçimlerinin ertelendiği 17 üniversite ile birlikte İzmir’de yeni kurulan iki devlet üniversitesi de vardı.

Cumhurbaşkanı tarafından bu 19 üniversitede 12’sine rektör ataması yapıldı. Bartın, Çankırı Karatekin, Iğdır, İzmir Bakırçay, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Siirt ve Yalova üniversiteleri ise rektör atamalarını bekliyor. 

İşte rektör ataması yapılan 12 üniversite ve yeni rektörleri:
-Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi: Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut
-Ardahan Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Bi̇ber,
-Artvin Çoruh Üniversitesi: Prof. Dr. Fahrettin Ti̇lki̇
-Batman Üniversitesi: Prof. Dr. Aydın Durmuş
-Bitlis Eren Üniversitesi: Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, 
-Gümüşhane Üniversitesi: Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek
-Hakkari Üniversitesi: Prof. Dr. Ömer Paki̇ş, 
-İzmir Demokrasi Üniversitesi: Prof. Dr. Bedriye Tunçsi̇per 
-Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Akgül
-Kilis 7 Aralık Üniversitesi: Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun
-Kırklareli Üniversitesi: Prof. Dr. Bülent Şengörür
-Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi: Prof. Dr. Murat Türk

21-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş