Arama sonuçları

Depresyondan kurtulmak mümkün mü?

Depresyondan kurtulmak mümkün mü?

Depresyondan kurtulmak mümkün mü? Mevsimsel Depresyon (Seasonal Affective Disorder-SAD) içinde ruh hali değişikliklerini de beraberinde getiriyor. Kışın güneş ışığının etkisinin azalmasıyla da tetiklenen mevsimsel depresyon, yorgun, bitkin ve huysuz hissedilmesine neden oluyor. Peki depresyondan nasıl kurtulunur ve depresyondan kurtuluş reçetesi var mı?

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Yasemin Meral Öğütcü, mevsimsel depresyon ile ilgili şu bilgileri veriyor ve uyarılarını şöyle sıralıyor: 

DEPRESYONDAN CİDDİYE ALMADAN KURTULMAK: Depresyon 4 -5 ay sürüyor. Bu basit bir ruh hali değil ve ciddiye alınması gereken bir hastalık. Mevsimsel depresyonunun belirtileri de normal depresyon gibi görülüyor. 

BELİRTİLERİ NEDİR? Yorgunluk artıyor, güneş ışınlarının azalmasıyla uyku ihtiyacı daha fazla artıyor. Karbonhidrat fazla besinleri yeme isteğimiz daha da artıyor. Bunlar, bu mevsimde hissettiğimiz şeyler ama ciddiyetini düşünmemiz gerekiyor. Normal depresyondan farkı yok. Mevsim bitiminde sonlanıyor ancak bu daha da ağırlaşabilir. Bu nedenle yardım alınmasında yarar var. Neden insanlar 4-5 aylarını bu şekilde yaşasın?”

DEPRESYONDAN EN ÇOK KİM ETKİLENİYOR? Kadınların yüzde 13’ünde, erkeklerde ise yüzde 8 oranında depresyon görülüyor. Hafife almayın ve aktivitelerinizi arttırın. Türkiye’de ilaç tedavisinin yaygın ama ilaç kısa sürede yarar sağlıyor. 

DEPRESYONDAN NASIL KURTULUNUR? Kişiler yardım almalı ve kendi kendine tedavi etmemeli. Konsantrasyon bozukluğu, kilo kaybı veya alımı, isteksizlik, libodunun azalması, severek yapılan işlerin yapılmaması, arkadaşlarla dışarı çıkmamak belirtiler arasında yer alıyor. Tedavi ise kişiye göre değişiyor. 

GÜNLÜK AKTİVİTELERDEN VAZGEÇMEYİN: Kişiler günlük aktivitelerinden uzaklaşmamalı. Umutsuzluk ve çaresizlik duyguları, isteksizlik kişileri rutinlerinden vazgeçirebilir. ‘Neden dışarıya çıkayım?’ ‘Neden arkadaşlarımla görüşeyim?’, ‘Spor yapamama gerek yok’ gibi çeşitli olumsuzluklarla günlük yaşam aktivitelerinden vazgeçebilirler. Bunu yapmayın. 

 

07-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş