Arama sonuçları

Devlet Üniversitelerinde E-Kayıt Dönemi

Devlet Üniversitelerinde E-Kayıt Dönemi

Üniversitelere yerleşen gençler için kayıtlar başlıyor. İsteyen yerleştiği üniversiteye kaydını e-kayıt olarak yaptırabilecek. Geçen yıl 32 devlet üniversitesinde pilot olarak uygulanan e-kayıt sistemi bu yıl 106 devlet üniversitelerinde geçerli olacak. İsteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. E-kayıt isteğe bağlı, zorunlu değil. Elektronik kaydı tercih etmeyenler yerleştiği yükseköğretim kurumuna bireysel olarak başvurabilecek ve 3-7 Ağustos tarihleri arasında kaydını yaptırabilecek. 

KİMLER ELEKTRONİK KAYIT YAPTIRABİLİR?

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile sağlık raporu istenen programlar gibi yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar ile açık öğretim programları dahil değil. Ayrıca vakıf üniversitelerine yerleşen öğrenciler de e-kayıt yaptıramayacak. Ancak YÖK gelecek yıl vakıf üniversitelerinde de bu sistemin geçerli olması için çalışma yapıyor.

NASIL KAYIT YAPTIRACAKSINIZ? 

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecek. Askerlik durumu adayın kayıt olmasına engel olmayacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak.

ÜNİVERSİTE ÖОRENCİSİYSENİZ YAPTIRAMAZSINIZ

Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler de e-kayıt yaptıramayacak, yerleştiği yükseköğretim kurumuna gidecek. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecek. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabilecek.

SIRADA EK YERLEޞTİRME VAR  

Kayıtların son bulmasının ardından üniversiteler boş kontenjanlarını YÖK'e bildirecek. Boş kalan, yerleştiği halde kayıt yaptırmayan ve yeni açılan programlar için ÖSYM ek yerleştirme yapacak. Ek yerleştirmeye herhangi bir programa yerleşmeyen öğrenciler başvurabilecek. Kayıt yaptırmasa bile bir programa yerleşen öğrencilerin ise ek yerleştirmeye başvurma hakkı yok. 

Fotoğraf: İstanbul Bilgi Üniversitesi

 

23-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş