Arama sonuçları

En fazla din, özel eğitim ve rehberlik öğretmenleri atanacak

En fazla din, özel eğitim ve rehberlik öğretmenleri atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, ޞubat 2016'da yapılacak atamalara dair yaptığı açıklamada, en çok hangi alanda ihtiyaç bulunduğuna yönelik MEB'in çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Yapılan çalışmalara göre branşa göre atanacak öğretmen sayısı henüz belli değil ancak en çok ihtiyaç duyulan alanların din kültürü ve ahlak bilgisi, özel eğitim öğretmenliği ile rehberlik öğretmenliği olduğu tespit edildi.
Yılmaz, öğretmen atamalarının İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün yetki alanında olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Atamalara ilişkin branş dağılımı, Bakanlığın iki yıldır uyguladığı sisteme göre belirleniyor. Öğretmen açığı ve ihtiyaç duyulan alanları biliyoruz. Öğretmenlik alan bilgisi testi var. En çok ihtiyaç duyulan alanları buna göre belirliyoruz. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü norm çalışmasını tamamlamak üzere. ޞubat ataması öncesi hangi alanda ne kadar ihtiyaç var, bunun değerlendirmesi yapılıyor. Bu yıl en çok ihtiyaç duyulan din kültürü ve ahlak bilgisi ile özel eğitim öğretmenliğinin yanında rehberlik öğretmenliği de var. Eğer İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü en çok ihtiyaç duyulan alana en fazla kadroyu verecek olursa böyle bir gösterge var."
Yılmaz, öğretmenlerin 10 yıl öncesine göre kıyaslanamayacak düzeyde teknoloji kullanımı becerisine eriştiğini ifade ederek, kurumunun öğretmenlik ruhu ve psikolojisini öğretmen adaylarına kazandırmanın öncelikli görevleri arasında yer aldığını dile getirdi. "Onun dışında öğretmenlerimizin bilgi ve donanımı yeterli düzeydedir" diyen Yılmaz, "Bilgiyi beceriye dönüştürmede tutum ve değerler konusunda eksiğimizi hissediyorum. Bunu gidermeye yönelik tedbirlere öncelik veriyoruz” dedi.

 

06-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş