Arama sonuçları

Engelli dostu üniversite 'bayrak'lanacak

Engelli dostu üniversite 'bayrak'lanacak

Engelli dostu üniversite 'bayrak'lanacak. YÖK engelli dostu üniversitelere bayrak verecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Üniversitelere engelliler için erişilebilirlik noktasında engelli dostu unvanı vereceğiz. 'Engelli dostu üniversite bayrağı bu sene bu üniversiteye verilmiştir' diye üniversite tercih kılavuzunda belirteceğiz" dedi. 

ENGELLİ DOSTU ÜNİVERSİTEYE BAYRAK 

Bu çalışma için üniversitelerin YÖK'e başvuru yapacaklarını belirten Saraç, "Bir üniversite diğerlerine göre, mekansal erişilebilirliği ön planda tuttu ve bu üniversite diğerlerinin önüne geçtiğinde biz de kamu adına bu kuruma 'Seni gördük' diyeceğiz" diye konuştu.

Erişilebilir üniversiteleri ÖSYM'nin üniversite tercih kılavuzunda belirtmek için de planlama yaptıklarını açıklayan Saraç, "Engelli dostu üniversite bayrağı bu sene bu üniversiteye verilmiştir, diye kılavuzda belirteceğiz" dedi. Bu üniversitelere ilişkin kriterler konusunda ayrı bir komisyon oluşturacaklarını aktaran Saraç, uygulamanın en kısa sürede başlatılacağını duyurdu. Saraç, şöyle devam etti:

"Üniversiteler, yapacakları projelerle değil gerçekleştirdikleri engelli dostu üniversite projeleriyle YÖK'e başvuru yapacak. Bu başvurular ilk olarak YÖK'te değerlendirilecek. Bunlar incelendikten sonra üniversiteleri yerinde de inceleyeceğiz. Daha sonra 'Erişilebilirlik noktasında bu seneki birinciliğe şu üniversite layık görüldü.' diyeceğiz ve onu bir bayrak haline getireceğiz. O üniversiteye bu bayrağı koymuş olacağız. Bu bir farkındalıkoluşturacak." 

Engelli öğrencilere mümkün olduğunca üniversiteye girişte pozitif ayrımcılık yaptıklarına değinen Saraç, "Sürecin içerisinde de bir pozitif ayrımcılık yapalım istiyoruz. Bir de engelli öğrenci yaklaşım tarzlarının bütün üniversitelerde yaygınlık kazanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

ENGELLİ ÖĞRENCİ SAYISI NEDEN DÜŞÜK?

Ortaöğretimden üniversiteye geçen engelli öğrenci sayısı oranının düşük olmasına ilişkin değerlendirme yapması istenen Saraç, şöyle konuştu: "Üniversiteye girişin belli oranda düşük olması tabiidir ancak bu kadar aranın açık olması gayri tabiidir. Burada demek ki bize düşen bir şeyler var. Eksikliklerimizi görmeye çalışıyoruz. Bizi mutlu eden taraf şu, bu hususta atılan adımları görmeye duyarlı bir toplumumuz var. Karar alıcılar bir adım atsın, toplum koşarak geliyor. Biz bu süreci ateşlemek, tetiklemek istiyoruz sadece." 

İŞARET DİLİ LİSANÜSTÜ PROGRAMLARI 

Türk İşaret Dili lisansüstü eğitim programlarına ilişkin ilk programın da yakın bir zamanda açılacağını ifade eden Saraç, "Önce bir üniversitede açacağız, sonra 1-2 üniversitede daha yaygınlaştıracağız. Bu bağlamda özel eğitim programlarını da güçlendireceğiz." açıklamasında bulundu. Bir süredir özel eğitimi YÖK olarak Türkiye'nin öncelikli alanları arasına aldıklarını dile getiren Saraç, "Bu konuya vurgumuz, bu sene daha ileri boyutta olacak." dedi.

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLER DE ÖZEL YETENEK SINAVINA GİRECEK

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Zeliha Koçak Tufan da engelli öğrencilerin üniversite sınavına erişebilirlikleriyle ilgili çok ciddi düzenlemeler olduğuna dikkati çekerek bu yeniliklerin yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin sayısını arttıracağını vurguladı.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden bölümlere engelli öğrenciler için kolaylıklar getirdiklerini hatırlatan Tufan, "Engelli öğrencilerimiz, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerimizde engelli olmayan öğrencilerle aynı kontenjan için yarışıyordu. Üniversitelerimizin bu bölümleri, engelli öğrenciler için ayrı sınav yapsın ve ayrı değerlendirsin istedik. Bu önemli gelişme oldu." diye konuştu. 

Zihinsel engelli öğrencilerin de özel yetenekle öğrenci alan bölümlere girmesine olanak sağlamak için düzenleme yaptıklarına işaret eden Tufan, iki yıllık sürede üniversitelerde engelsiz eğitim temalı çalışmalar yapacaklarını aktardı. 

Tufan, engelli üniversite öğrencileri ve hakları için soru ve cevapların bulunduğu bir el kitabı ile çeşitli üniversitelerdeki engelli öğrencilerle ilgili iyi uygulama örneklerini web sitelerinde haber olarak yayınlayacaklarını da kaydetti.

03-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş