Arama sonuçları

Hangi Öğretmenin Adaylığı Kalkmış Sayılacak?

Hangi Öğretmenin Adaylığı Kalkmış Sayılacak?

ޞu anda aday öğretmen olarak çalışan ve geçtiğimiz eylül ayından itibaren atanmış 55 bin öğretmen arasında daha önce özel öğretim kurumlarında çalışan ve bu kurumlarda "adaylığı" kaldırılan öğretmenler var. İşte bu öğretmenler şimdi "Adaylığımızın kaldırılmasına ilişkin elimizdeki belge geçerli sayılacak mı?" sorusunun yanıtını merak ediyor.

Biz de bu sorunun yanıtını öğretmenler için araştırdık.

Önce hatırlayalım. Geçtiğimiz nisan ayında yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne göre aday öğretmenler önce 50 kriterlik performans değerlendirmesinden başarıyla geçecek, ardından da yazılı ve sözlü sınavlara girecek. Tüm bu süreçlerin sonunda başarılı olanların ise "adaylığı" kaldırılmış olacak.

Peki atanmadan önce "adaylıkları" çalıştıkları özel okul ya da dershanelerde kaldırılmış olan öğretmenler bu yönetmelik kapsamında mı olacak?

ATANMADAN ÖNCE ADAYLIОINIZ KALDIRILDI MI?

Eğer atanmadan önce bir özel okulda ya da dershanede çalışırken aday öğretmenliğinizin kaldırılması için valilik ve kaymakamlıklar tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp, başarılı oldunuzsa ve elinizde de adaylığınızın kaldırıldığına ilişkin bir belge varsa bunun anlamı sizin adaylığınız kaldırılmış demektir.

SADECE KURUMUN BELGESİ YETMEZ

Resmi makamların verdiği "adaylığınızın kaldırıldığını gösteren" böyle bir belgeyi Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) sunmanız gerekiyor. Bu durumda sadece devlet memurluğuna geçiş için bir yıl çalışmak zorunda olacaksınız. Bir yılın sonunda da eşiniz başka bir ilde görev yapıyorsa onun yanına gitmek için "yer değiştirme" talebinde bulunabileceksiniz.

Ancak aday öğretmenliğinizin kaldırıldığına ilişkin belgeyi size çalıştığınız dershane ya da özel okul verdiyse yani bu belge resmi makamlar tarafından düzenlenmediyse siz hala "aday öğretmensiniz.

BAޞARILI OLAMAZSANIZ ATILACAKSINIZ

Bunun anlamı da yeni yönetmeliğe göre adaylığınız kaldırılacak. Önce 50 kriterlik performans değerlendirmesinden başarıyla geçeceksiniz, sonra da yazılı ve sözlü sınavda başarılı olacaksınız. Ancak bu koşulları yerine getirirseniz aday öğretmenliğiniz kaldırılmış olacak.

Eğer ilk yıl performans kriterleri değerlendirmesinde başarılı olamazsanız, bir yıl daha aday öğretmen olarak çalışacak ve tekrar başarısızlığınız durumunda memuriyetten atılacaksınız.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi  

24-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş