Arama sonuçları

‘Hormonlu not’ veren özel okula kapatma cezası

‘Hormonlu not’ veren özel okula kapatma cezası

‘Hormonlu not’ veren özel okula kapatma cezası geliyor. Lise ve üniversite yerleştirmelerinde hormonlu not veren okulların öğrencilerine avantaj sağlayan özel okullara kapatmaya kadar giden cezalar verilecek.

Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre yıllardır tartışlara neden olan “hormonlu notlar” sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) önlem almasına yol açtı. Verdikleri hormonlu yani şişirilmiş notlarla hem lise hem de üniversite yerleştirmelerinde öğrencilerinin binlerce sıra yükselmesine neden olan özel okullar için kapatma cezası geldi.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ’NE GİRDİ

Hormonlu notlar ile ilgili düzenleme geçtiğimiz geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne girdi. Yönetmelikte “Okullarda yapılan öğrencilerin başarı durumlarının ölçülmesine ilişkin sınavlarda gerçek dışı not verildiğinin tespiti halinde, Kanunun 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen fiil için uygulanan idari para cezası verilir” maddesi  yer aldı.

Yönetmelikte sözü edilen kanun ise 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu. Bu kanundaki 7’inci madde yönetmeliklerde belirtilen fiillere aykırı uygulamaların nasıl cezalandırılacağını düzenliyor.

ÜÇÜNCÜ UYGULAMADA OKUL KAPANIYOR

Buna göre de eğer bir okulun “hormonlu not” verdiği belirlenirse 3 aşamalı bir ceza söz konusu olacak. Hormonlu not verdiği belirlenen özel okula ilk aşamada brüt askeri ücretin 5 katı ceza kesilecek. Asgari ücret aylık 1 milyon 777 bin 50 TL olduğu dikkate alındığında okul önce 8 bin 887 TL idari para cezası alıacak.  

İkinci kez aynı okulun hormonlu not verdiği saptandığında bu kez verilen ceza 5 kat artılacak yani 25 katına çıkarılacak. Bu durumda okulun ödeyeceği rakam bugünki hesaplamaya göre 44 bin 447 TL olacak.  

Hormonlu not verdiği üçüncü kez belirlenen özel okula ise bundan sonra verilecek ceza okulun kapatılması olacak. Yasada bu durum, “Fiilin üçüncü kez tekrarı durumunda kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir” diye düzenleniyor.

SADECE ÖZEL OKULDA YOK, DEVLETTE DE VAR

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Cem Gülan hormonlu notlara ilgili düzenlemeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hormonlu, şişirilmiş notlarla öğrenciler lise ve üniversite sınavlarında öne geçiyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bu şekilde not verilmesine karşıyız, bu adaletsizlik. 250 öğrencisinin tümünün 100 ile mezun olduğu okullar var. Ama sadece bu durum özel okullarda yaşanmıyor. Devlet okullarında da hormonlu notlar var. Bu durumda hormonlu not veren özel okul kapatılmaya kadar gidiyorsa, hormonlu not verdiği ortaya çıkacak devlet okullarına ne gibi işlem uygulanacak? Onlar kapatılamayacağına göre ne olacak? Böyle bir uygulamanın özel ya da devlet hangi okulda oluyorsa cezalandırılması gerekiyor.”

HORMONLU NOT NEDİR?

Okulların, öğrencilere lise ve üniversite yerleştirme puanını yükseltmek için şişirilmiş yani hormonlu not verdiği yıllardır tartışılıyor. Bu şişirilmiş notlar verilen okulların mezunları ise gerçek puan veren okulların öğrencileri karşısında avantajlı duruma gelip, binlerce sıra öne geçebiliyor. Çünkü liselere geçişte kullanılan TEOG yerleştirme puanlarının hesaplanmasında okul notları yüzde 30 etkili. Üniversite sınavlarında ise yerleştirme puanına okul notları ortalama yüzde 12.5 oranında etki yapıyor. Bu durumda da sınav puanları aynı olan öğrencilerden hormonlu not alanı bununla öne geçiyor.

FATURA ÖĞRETMENLERE KESİLMİŞTİ

2014 yılında MEB hormonlu notlarla ilgili Galatasaray, Amerikan Robert ve İstanbul Lisesi öğrencileri adına Avukat Aziz Demir’in, “hormonlu notlarla ilgili” suç duyurusunda bulunmasıyla soruşturma açtı. Demir kendi kızını da örnek göstererek, dilekçesinde YGS-3’te 69’uncu sıradayken, okul notunun eklenmesiyle 140’ıncı sıraya gerilediğini, çünkü önlerine hormonlu not verilmiş omulların öğrencilerinin geçtiğini anlattı. Doğu’daki bir ilde devlet lisesi ile 14 özel okulun adı verildi. Bilirkişibu okullarda sınav kağıtları ile not çizelgelerinden hormonlu notları saptadı. Sınava girmeyen öğrencilere bile yüksek notlar verildiği görüldü. Ama soruşturmada suçlu okul yönetimi değil, öğretmenler oldu. Hormonlu notların ‘organize olmadığı, okul yönetimlerinin haberi olmadan’ verildiği belirtilerek, öğretmenlere 84 kınama, 58 uyarı verildi, 7 öğretmene maaş kesme cezası verildi.

Kaynak: Habertürk

15-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş