Arama sonuçları

Kolej Kayıtlarında Takvim Yine Şaştı

Kolej Kayıtlarında Takvim Yine Şaştı

TEOG Yerleştirmeye Esas Puanlar’ın (YEP) açıklanmasının 29 Haziran’a kalması kolejlerde kayıt takvimini ikinci kez değiştirdi. Çünkü bu okullardan bazıları öğrencilerini TEOG'un aralarında Yabancı Dil dersinin de bulunduğu 4 sınavın sonucuna bazıları da MEB'in açıklayacağı YEP'e göre alıyor. 24 Haziran'da ilk önkayıt dönemini başlatan okullar puanlar açıklanmayınca kayıt işlemlerini durdurmuştu. Okul yöneticileri yeni kayıt takvimini puanların 26 Haziran Cuma günü açıklanacağını varsayarak, 27-28 Haziran tarihleri arasında ön kayıt, 29-30 Haziran tarihleri arasında ise kesin kayıt, 1-5 Temmuz tarihleri arasında da serbest kayıt olarak belirledi.

BAKANLIKTAN EK SÜRE İSTEYECEKLER

Ancak puanların bu tarihte açıklanmaması kolejlerde takvimi yine değiştirdi. Okullar bu kez önkayıtlarını 29 Haziran'da puanların kesin açıklanacağını varsayarak, 29-30 Haziran önkayıt, 1-2 Temmuz kesin kayıt olarak yapma kararı aldı. Ancak 5 Temmuz'da kendilerine tanınan kayıt süresi son bulacak okullar bu kez kayıt takvimini 10 Temmuz'a sürdürecek. Okullar 3 Temmuz'dan itibaren bir gün önkayıt, bir gün özel kayıt yaparak, öğrencilerini alacak. 

DEVLET İLE TAKVİM ÇAKIޞACAK

Ancak bu kez de devlet ve özel okul takvimi çakışacak. Çünkü devlet liseleri için tercih süreci 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Özel okula kayıt yaptıran öğrenci bakanlığın yerleştirme sistemindeki değişikliğe göre devlette tercih yapamayacak. Tercih yaptıktan sonra özel okula kayıt yaptırırsa bu kez tercihlerinin geçerliliğini yitirip, yitirmeyeceği kesin değil. 

ÖNKAYITLARINIZI KONTROL EDİN

Bu arada önkayıt yaptırdığınız kolejlerle tekrar önkayıt yaptırmak zorunda olup olmadığınıza ilişkin bilgi almalısınız. Bazı kolejler önkayıt işlemlerini iptal ediyor.  Örneğin Alman Lisesi 24 Haziran'da almaya başladığı önkayıtlarını puanının hesaplamasında Yabancı Dil Sınavı sonucunu da kabul ettiği için iptal etti. Avusturya ve İtalyan liseleri ise zaten Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıklacağı Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) göre öğrenci alacakları için önkayıt bile alamamıştı. 

Fransız liseleri, Amerikan kolejleri ise YEP ve Yabancı Dil puanlarını kullanmadıkları için önkayıtlarının geçerli olacağını ancak YEP açıklandıktan sonra puanları kontrol edeceklerini söylüyor. 

28-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş