Arama sonuçları

Kolejde Kayıtlar 10 Temmuz'a Kadar Sürecek

Kolejde Kayıtlar 10 Temmuz'a Kadar Sürecek

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirmeye Esas Puanları'nın (YEP) açıklanması “mahkeme kararı” beklendiği için açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bir soruya ilişkin dava açıldığı ve henüz dava sonuçlanmadığı için puanları açıklamayacağını söyledi. Ancak bu duyuruyu dava sonucunu beklediği halde ve bu bilinirken puanları açıklayacağını duyurduğu gün yapması tepki çekti.

ÖZELLER KAYITLARA BAޞLADI

Oysa özel okullar kendilerine tanınan 24-5 Temmuz tarihlerine dayanarak 24 Haziran’da önkayıtlarını yapmaya başlamıştı.

MEB’in “puan açıklamayacağını” duyurması üzerine özel okullar sabah başladıkları kayıtlarını durdurmak zorunda kaldı. Çünkü bu okullardan bazıları YEP’e göre taban puanlarını açıkladı ve öğrencilerini de bu puana göre alacaktı. Bu okullar 24 Haziran’da kayıt yapamazken, yabancı dil puanının da yer aldığı hesaplamayla öğrenci alacağını açıklayan Alman Lisesi ile bazı okullarda iptali istenen sorunun İngilizce sınavındaki soru olması nedeniyle kayıt yapamadı. Kayıtlarına başlayan diğer özel okullar da YEP açıklanana kadar kesin kayıt yapmama  kararı aldı. Eğer 25 Haziran Cuma akşamına kadar YEP açıklanmazsa özel okullar yeniden yerleştirme takvimi yapmak zorunda kalacak.

ÖZEL OKULLARIN KARARLARI NE OLDU?

YEP’in açıklanmaması üzerine toplanan yabancı ve Türk özel okullar kayıt biriminin aldığı kararlar şöyle:

4 KAYIT DÖNEMİ KALKTI

24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında 4 dönem önkayıt ve kesin kayıt bir dönem de serbest kayıt olmak üzere 12 günde 5 ayrı kayıt dönemi oluşturan okulların bu takvimi artık işlemeyecek.

BİR ÖNKAYIT-KESİN KAYIT VAR

Eğer YEP 26 Haziran Cuma akşamına kadar açıklanırsa okullar 27 – 28 Haziran Cumartesi – Pazar günleri ön kayıt yapacak, 29-30Haziran tarihleri arasında ise kesin kayıt yapacak. 1-5 Temmuz tarihleri arasında da boş kontenjanları kalırsa serbest kayıt dönemine geçecek.

GEREKİRSE TEKRAR HESAP VAR

Gerek duyan özel okullar yaptıkları ön kayıtlarını, puanların değişmesi ihtimaline karşı yeniden hesaplanmak kaydıyla geçerli kabul edecek ve resmi açıklamadan sonra tekrar hesaplama yapmak koşuluyla ön kayıtlarına devam edecek.

BAZISI KAYITLARINI İPTAL ETTİ

Gerek duyan özel okullar, YEP resmen açıklanana kadar yapılan ön kayıtlarını iptal edip, kayıt sistemlerini durdurdu.

26 HAZİRAN AKޞAMI AÇIKLANACAK

Özel okullar kayıt kurallarını ve kayıt takvimlerini, kendi resmi web sitelerinde ve okullarında velilerin görebileceği bir yerde ilan edecek.

YEP AÇIKLANMAZSA YENİ TAKVİM OLUޞACAK
YEP’in 26 Haziran tarihinde açıklanmaması üzerine okullar Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirleyeceği yeni takvime göre yeni kayıt takvimi açıklanacak.

Soru iptal edildiğinde hem okul notu olarak kullanıldığı için karnelere yansıyan TEOG puanları hem de yerleştirme puanları tekrar hesaplayacak. MEB sorunun iptali ya da iptal edilmemesine göre iki farklı puanın hesaplandığını ve yargının kararına göre bu puanlardan birinin açıklanacağını söylüyor. 

GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ 

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı 15 Haziran’da başlayan ve 24 Haziran tarihinde sona ereceği duyurulan Güzel Sanatlar Liseleri ile Spor Liseleri için başvuru süresini yeni okulların açılması ve başvuru yapamayan öğrencilerin bulunması nedeniyle, 28 Haziran Pazar günü saat 17.00’ye kadar uzattı. 

TARTIޞMALI İNGİLİZCE SORULARI NEYDİ?

Geçtiğimiz nisan ayında yapılan TEOG sınavlarının ardından uzmanlar iki İngilizce sorusunun hatalı olduğunu savundu. Bu sorulardan biri A kitapçığında 10. soru olarak yer aldı. İşte bu soru:  

Mary Sanders was a successful artist.
Before she died, - - - - .
A) she should do practice
B) she had better take photos
C) she has won several awards
D) she could draw many pictures

İngilizce öğretmenleri bu soruyla ilgili olarak şu eleştiriyi yaptı: 

“Dilbilgisi açısından doğru cevap D şıkkı olarak verilen soru anlam açısından soruda yer alan "before she died" cümlesini desteklemiyor.

BİR SORUYA DAHA İTİRAZ VARDI

Uzmanların bunun dışında itiraz ettikleri ikinci soru ise A kitapçığında yer alan 20. soru olmuştu. Bir metinden 3 farklı soru yöneltilmişti.  Eğitimciler 20. soruda ise "considerate" kelimesinin karşılığı olarak kabul edilen ve doğru şık olarak gösterilen "thoughtful-düşünceli" kelimesinin "Soruları verilen metne göre cevaplayınız" soru kökünden yola çıkıldığında tek cevap olmadığını söylemişti. Böylece uzmanlar TEOG İngilizce sınavında iki sorunun hatalı olduğunu savunmuştu. 

Fotoğraf: Amerikan Robert Lisesi 

Petek SAMATYALI

26-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş