Arama sonuçları

LGS nakilleri: Açıkta kalan öğrenci sayısı bu kez 46 bin

LGS nakilleri: Açıkta kalan öğrenci sayısı bu kez 46 bin

LGS nakilleri: Açıkta kalan öğrenci sayısı bu kez 46 bin. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan ilk nakil uygulamasında açıkta kalan öğrenci sayısı bu kez 46 bin oldu. 45 bin öğrenci ise ilk nakil döneminde bir liseye yerleşti.

LGS NAKİLLERİ; AÇIKTA KALAN ÖĞRENCİ SAYISI BU KEZ 46 BİN

Geçtiğimiz 30 Temmuz’da açıklanan LGS yerleştirmeleri sonucunda  91 bin 687 öğrenci bir liseye yerleşmemiş, açıkta kalmıştı. Bugün sonuçları açıklanan LGS nakillerinin ilk yerleştirmesinde bu sayı 46 bin 17 oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS 1’inci nakil yerleştirmeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre ilk yerleştirmenin ardından açıkta kalan 91 bin 687 öğrenciden 45 bin 670'i, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminin ardından istediği okula kayıt hakkı kazandı.

105 BİN SINAVSIZ LİSELERE YERLEŞTİ

MEB açıklamasında şöyle denildi:

Liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrencilerden, yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına göre kayıt hakkı kazananlar belli oldu.
Buna göre, 6-10 Ağustos'taki yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi başvurularında yerel yerleştirme tercih eden öğrencilerden 105 bin 67'si sınavsız okullara, merkezi yerleştirmeyi tercih edenlerden 7 bin 627'si de sınavlı okullara yerleştirildi.”

YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NE OLDU?

Liselere yerleştirmelerde, tercih yapıp yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenciden 45 bin 670'i, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi sonucunda sınavlı veya sınavsız okullara kayıt hakkı kazandı.
 

İKİNCİ NAKİL DÖNEMİ BAŞLADI


Bugün başlayan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas ikinci nakil dönemi 17 Ağustos'a kadar sürecek. Yerleştirmeye esas nakil dönemlerinin üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil sonuçları, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.

13-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş