Arama sonuçları

Matura diplomasını hangi liseler veriyor?

Matura diplomasını hangi liseler veriyor?

Matura diplomasını hangi liseler veriyor? Latince “Maturus” sözcüğünden gelen ve olgun anlamını taşıyan Matura başta Avusturya ve İsviçre olmak üzere birçok ülkede uygulanan lise bitirme diploması. Bu diplomayı gençler yükseköğretime geçiş için kullanıyor.

Matura Avusturya Olgunluk sınavı diploması olarak da nitelendirilir. Bu diplomaya sahip öğrenciler Avusturya'da yapacağı üniversite başvurularında Avusturya vatandaşı olan öğrencilerle aynı koşullara sahip oluyor.

MATURA DİPLOMASINI HANGİ LİSELER VERİYOR?
 

Matura sadece Avusturya'da geçerli değil, birçok Avrupa ülkesinde de kabul edilen bir diploma.

Matura ile ilgili sizlerden gelen sorular ve yanıtları şöyle:

MATURA İÇİN SINAV VAR MI?

Evet var.

MATURA SINAVI NEDİR?

Matura sınavı 2015-2016 öğretim yılından itibaren değişti. Eskiden yazılı ve sözlü sınavlardan oluşurken, şimdi ödev, yazılı ve sözlü olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Bunlara kısaca bakalım

1. BÖLÜM ÖDEV NEDİR?

Ödev, öğrencinin danışman öğretmeni ile birlikte, kendi seçtiği bir konu üzerine kendisinin hazırlaması gereken bir çalışma. Danışman öğretmen, çalışmanın yapılandırılması ve metodu, ödevin özgünlüğü, zamanın programlanması, ödevin yapısı ve ağırlık verilmesi gereken bölümler gibi konularda öğrenciye destek olurken, öğrencinin çalışma bağımsızlığını etkilememeye çalışır.

Çalışma ve sunum birlikte değerlendiriliyor. Bu da Matura sonucunun bir parçasını oluşturuyor. Ödev konusuna Matura diplomasında da yer veriliyor. Bir anlamda öğrenci için gelecekte referans oluyor.

2. YAZILI BÖLÜM NEDİR?

Yazılı bölüm 3 ya da 4 ayrı bölümden oluşuyor.  

a. Almanca ve Matematik yazılıları zorunlu.

b. Üçüncü yazılı olarak Türkçe veya İngilizce seçilebiliyor.

c. Öğrenci dördüncü  yazılı sınava karar verirse seçmediği derslerden birini ya da biyoloji, fizik ve tasarı, geometri derslerinden birini seçebiliyor.

 

3. SÖZLÜ BÖLÜM NEDİR?

Öğrenci, yazılı bölümde 3 ders seçtiyse, sözlü bölümü de yine 3 ayrı dersten oluşuyor. Eğer yazıdan 4 ders seçerse sözlü bölüm 2 dersten oluşuyor.

Öğrenci her sınavdan önce toplam 24 konu bölümünden oluşan konu havuzundan rastgele kura ile  iki konu seçiyor. Seçtiği konulardan birine karar veriyorr. Öğrenciye seçtiği konu ile ilgili yetkinlik bazlı bir soru veriliyor. 30 dakikalık bir hazırlıktan sonra en az 10, en fazla 20 dakikalık bir sözlü sınava alınıyor. Değerlendirmeyi sözlü sınavı yapan öğretmen ve gözetmen öğretmen sınav kuruluna sunar ve birlikte karar verirler.

 

MATURA DERSLERİ NEDİR?

Öğrenci, seçimini, aşağıda sunulan derslerden oluşturabilir:

 1. Din Bilgisi (Almanca) (4 saat)  
 2. Almanca  (20 saat)
 3. İngilizce   (16 saat)
 4. Türkçe (yazılı bölümde seçilmediyse) (20 saat)
 5. Fransızca    (8 saat)
 6. Matematik  (24 saat)
 7. Tasarı Geometri (4 saat)
 8. Biyoloji ve Sosyal Bilgiler) (12 saat)
 9. Kimya) (8 saat)
 10. Fizik    (10 saat)
 11. Psikoloji ve Felsefe  (4 saat)
 12. Müzik (dört yıllık)   (4 saat)

Öğrenci, sözlü sınav için 2 ders seçmişse, yukarıda verilen ders saatlerinin toplamı 10 saati, üç ders seçmişse 15 saati  geçmelidir.

 

MATURA İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

Öğrenciler lise 3'üncü sınıfta eğer Matura okumak istiyorsa lise 2'inci sınıf karnesinde kırık not olmamalı. Ayrıca Almanca,Türkçe, İngilizce, Matematik,  Biyoloji, Fizik ve Kimya derslerinin yılsonu not ortalaması en az 3 olmalı. Ayrıca 3'üncü sınıfa başlamadan önce de öğrencinin B2 seviyesindeki Avusturya Dil Diploması'na (ÖSD) sahip olması gerekiyor.

MATURA HANGİ LİSELERDE VAR?

Sankt Georg Avusturya Lisesi (lise) ve Ticaret Lisesi. Ancak Ticaret Lisesi'nde Matura sınavları farklı oluyor. Öğrenci 3 yazılı, 3 sözlü olmak üzere 6 sınava giriyor.

Bu yazı Avusturya Lisesi'nin web sitesinden yararlanılarak hazırlanmıştır

 

 

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş