Arama sonuçları

Nurten öğretmene Hindistan’dan ‘Küresel öğretmen’ ödülü

Nurten öğretmene Hindistan’dan ‘Küresel öğretmen’ ödülü

Nurten öğretmene Hindistan’dan ‘Küresel öğretmen’ ödülü. Samsun'un Salıpazarı İlçesi’nde, anaokulu müdürlüğü yapan ve hayata geçirdiği projelerle geçen yıl dünyadaki "En iyi 10 öğretmen" arasında gösterilen Nurten Akkuş, Hindistan’dan ödül aldı. AKS Education, Nurten öğretmene “Küresel öğretmen” ödülü verdi. Nurten öğretmen 73 ülke 12 bin öğretmen arasından bu ödülü aldı.

NURTEN ÖĞRETMENE HİNDİSTAN’DAN ‘KÜRESEL ÖĞRETMEN’ ÖDÜLÜ

Üniversitede bölümünü ikincilikle bitirdikten sonra meslek hayatına 13 yıl önce başlayan, Samsun'un Ayvacık ilçesinin ise ilk anaokulunu kuran Nurten öğretmen, yıllar içinde eğitime öğrencilerin yanı sıra veliler ve çevrede yaşayanları da dahil ederek mesleğinde fark yarattı.

Akkuş'un 10 yıl önce okulunda başlattığı, babalar başta olmak üzere amca, dede gibi erkek rollerinin eğitime aktif katılımını sağladığı, "Bana Bir Masal Anlat Baba Projesi" 45 ilde uygulanır hale geldi,

PROJELERİ TÜRKİYE’DE UYGULANIYOR

Köy okulundaki çocukların oyuncak ihtiyacını karşılamak için hazırladığı "Oyuncak Kumbarası" projesi de Türkiye'de 43 ilde uygulanmaya başlandı ve birçok ödüle değer görüldü.

VARKEY VAKFI ÖDÜLE ADAY GÖSTERMİŞTİ

Daha pek çok projesiyle ülkesinde ve dünyada dikkati çeken Nurten öğretmen, geçtiğimiz yıl İngiliz Varkey Vakfı tarafından dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında gösterildi. Nurten öğretmen, dünyanın "en iyi 10 öğrentmeni" arasına giren ilk ve tek Türk öğretmen olma şansını yakaladı.

30 BİNDEN FAZLA ÖĞRETMEN ARASINDAN SEÇİLDİ

Eğitim nobeli olarak bilinen "Küresel Öğretmen" ödülünü vermek için 173 ülke ve 30 binden fazla öğretmen arasından seçilen 10 öğretmenden biri olan Akkuş'un ismi ise seçildiği tarihte Bill Gates tarafından açıklanmıştı.

Bugüne kadar Azerbaycan, Makedonya, Romanya, Hollanda, Belçika, Almanya ve Çekya'dan davet alarak bu ülkelere giden Akkuş, buradaki öğretmenlere tecrübelerini aktardı.

BU KEZ ÖDÜL HİNDİSTAN’DAN GELDİ

Nurten öğretmen bu yıl da merkezi Hindistan olan ve birçok ülkede temsilcilikleri bulunan, 6 bin eğitim kurumuna danışmanlık yapan uluslararası bir eğitim yönetimi kuruluşu AKS Education tarafından "Küresel Öğretmen" ödülüne layık görüldü. Kurum, 2016 yılından itibaren okul yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik ödül programı, eğitim çalışmaları düzenleniyor. Nurten öğretmen 73 ülke 12 bin öğretmen arasından seçildi ve ödülünü almak için 15 Eylül'de Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye gidecek.

13 YILLIK ÖĞRETMENLİK DENEYİMİ

Akkuş, 13 yıllık öğretmenlik hayatında yaptığı farklı projeler ile kırsal bölgelerde zevkle görevini yaptığını söyledi. Yaptığı projelerle "Küresel Öğretmen" ödülüne layık görüldüğünü anlatan Akkuş, şöyle dedi:

"Çocukların ve ailelerin dünyasına etki eden bu projelerin dünyanın birçok ülkesinde uygulanması mutluluk verici. Bir kadın öğretmen olarak pek çok ulusal ödülün sahibi oldum. Geçen yıl dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren tek Türk öğretmeni oldum. Şimdi de Hindistan'da 73 ülke ve 12 bin öğretmen arasından 'Küresel Öğretmen' ödülüne layık görüldüm. Bunlar mutluluk ve gurur verici."

BAŞKA ÜLKELERDE DE UYGULANIYOR

Projelerin farklı ülkelerde de uygulandığını dile getiren Akkuş, ilk projesinin "Bana Bir Masal Anlat Baba" Projesi olduğuna işaret etti. Baba ile çocuk arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için yola çıkarak bu projeyi hazırladığını ifade eden Akkuş, şunları kaydetti:

"Daha sonra sadece babaların değil onun hayatına etki eden, rol olarak benimsediği kişiler de bu projeye katıldı. Bu proje ile veliler çocukları ile paydaş oldular. Bu proje ile çocuklar ile babaları arasındaki iletişim kuvvetlendi. Yaptığımız projeler birçok etki oluşturdu. Bu etkiler yurt dışına da taştı. Şu an 'Bana Bir Masal Anlat Baba' Projesi, Kanada ve Dubai de uygulanmaya başlandı. Farklı dillerde de bu projenin uygulanırlığını görmek gurur verici."

Öğretmenliğin çocukluk hayali olduğunu, işini severek yaptığını söyleyen Akkuş, bu yıl yeni bir görev yerinde bulunduğunu, önce okulunun fiziki imkanlarını iyileştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi.

 

14-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş