Arama sonuçları

OECD ülkelerine göre ders saatleri az

OECD ülkelerine göre ders saatleri az

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'de OECD ülkelerine göre eğitim ders saatinin ve eğitim gününün daha az olduğunu belirterek eğitim gün sayısını ve ders saati sayısını azaltmanın doğru olmadığını düşündüğünü belirtti.

Bakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Suriyeli öğrencilerin eğitimine yönelik çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'de eğitim çağında bulunan 850 bin Suriyeliden 483 binine bu imkan sağlandığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde de Suriyelilerin tamamını kendi eğitim sistemimize alacağız. Kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak onlara da o eğitimi vereceğiz" ifadesini kullandı. İşte Yılmaz’ın açıklamaları: 

SAAT UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK: Sömestr ve yaz saati uygulaması tarım toplumuna göre ayarlandı ve müfredatta ders saatleri yoğun. Şu an sömestr ve yaz saati uygulamasında değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. 1930'lardan beri eğitimde aynı sistemin uygulanıyor ve bir sistemi kaldırırken mevcut sistemi ve kazanımlarını yıkmamak gerekir. Kazanımları yıkmadan nasıl ilave kazanımlar yapabiliriz diye düşünüyorum. Doğrudur. Tarım toplumuyuz, bu tarım toplumunun hasat mevsimi temmuzdur, ağustostur ve sıcaklar da var. O sıcaklarda tatil yapmak doğrudur. Biz de katılıyoruz. 

OECD ÜLKELERİNE GÖRE AZ: Türkiye'de OECD ülkelerine göre eğitim ders saati ve eğitim günü daha az. Eğitim gün sayısını ve ders saati sayısını azaltmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Yaz tatili de uzun. 

1930’LARDAKİ SİSTEMİ KULLANMYA DEVAM: Öğrencilerimize çağın gerektirmiş olduğu bütün bilgileri vermeyi gaye edindik. Ancak eğitim süresini kısaltmadan, vermiş olduğumuz tatil süresi içerisinde eğitimi, etkili ve en özünü vermeyi amaç ediniyoruz. Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz. Birçok yerde okul döneminde olduğu gibi, yaz tatillerinde de destekleme eğitimleri veriyoruz. Daha etkin bir şekilde tatilleri kullanmak için de bir çalışmamız var. Daha iyiyi yakalamak için çalışmaya devam edeceğiz. 1930’lardaki sistemi kullanmaya devam.

GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZLERİNDEN EĞİTİM ALMALARINI İSTİYORUZ: Başbakan Binali Yıldırım'ın haziran ayında verdiği talimatla Suriyelilerin hepsine eğitim vermeyi amaç edindik. Suriyelilerin hepsinin bir süre sonra ülkelerine geri döneceği fikriyle, telafi eğitimi kapsamında geçici eğitim merkezlerinden eğitim almalarını sağlıyoruz.

483 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALIYOR:  Geçici Suriye Hükümeti ile MEB'in Suriyelilerin eğitimi konusunda iş birliği yaptı. Arapça hazırlanmış ve gözden geçirilmiş bir müfredatın Arap öğretmenler, Türkçe dersleri Türk öğretmenler ve diğer derslerin ise Suriyeli öğretmenler tarafından veriliyor. Geçici eğitim merkezlerinde eğitim alan öğrenci sayısı 302 bin. Benim evladım ilkokula, ortaokula, liseye gidiyorsa, Suriyelilerin de gitmesini istiyoruz. Nerede Suriyeli varsa lütfen ilçe milli eğitim müdürlüklerimize, okul müdürlüklerimize gitsinler. Çocuklarını okula kaydettirsinler.

BU YIL 181 BİN 193’E ÇIKTI: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okuyan Suriyeli öğrenci sayısının geçen yıl 50 binin altındaydı. Bu yıl ise bu sayının 181 bin 193'e çıktı. Biz istiyoruz ki bazı illerde 'Kendi evlatlarımla birlikte okula giden Suriyeli de var' diyebilelim. Toplam Suriyeli öğrenci sayısı 483 bin. Bu rakam okul çağındaki Suriyelilerin yaklaşık yüzde 50, yüzde 60'ı. Geçen yıllarda bu oran üçte birken, şimdi 3'te 2'ye gidiyor. Ama hala açık var.

AB İLE PROTOKOL: Suriyeli öğrencilerin eğitimi için birtakım protokoller yapıldı. Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan protokol kapsamında AB'nin Türkiye'ye 300 milyon avro vereceğini aktardı. İlk aşamada 90 milyon avro gönderildi. 90 milyon avroyu nereye kullanıyorsunuz dendiğinde, 4 bin 200 sözleşmeli öğretmen istihdam ediyoruz. Yunus Emre Enstitüsünden Yabancılara Türkçe Öğretimi kitap setinden 490 bin tane alıyoruz. Bin 500 tane Arapça öğretmen istihdam ediyoruz. Bunların hepsi 90 milyon avro kapsamında yapılıyor.

60 BİN ÖĞRENCİYE DESTEK: Protokol çerçevesinde 60 bin Suriyeli öğrenciye mali destek verdik. Ayrıca temizlik ve güvenlik görevlisi olarak 500 kişiyi istihdam ettik. Suriyeli öğrencilere eğitimle ilgili rehberlik ve materyal hizmeti de sağladık. Eğitim çağındaki Suriyelilerin sayısı 850 bin civarında. Biz şimdi 483 binini karşıladık. Hala açığımız var. Önümüzdeki dönemde de Suriyelilerin tamamını kendi eğitim sistemimize alacağız. Kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak onlara da o eğitimi vereceğiz.

13-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş