Arama sonuçları

Öğrenci evi: Tost makinesinde balık, su ısıtıcısında makarna

Öğrenci evi: Tost makinesinde balık, su ısıtıcısında makarna

Öğrenci evi: Tost makinesinde balık, su ısıtıcısında makarna. Bunlar klasik bir öğrenci evi geleneğini anlatıyor. Barınma sorununu ev kiralayarak çözen öğrenciler en çok kira ve faturaları ödemeyi unutuyor. Yaklaşık yüzde 26’sının kirayı yatırmayı unuttuğu için ev sahibiyle problem yaşıyor. Faturayı yatırmayı unuttuğu için elektrik ya da interneti kesilenlerin oranı ise yüzde 43’ün üzerinde.

MERKEZİ LOKASYON VE SOSYALLEŞME ÖNEM TAŞIYOR
Üniversiteyi şehir dışında okuyan öğrencilerin öncelikli sorununu barınma oluşturuyor. Öğrenciler bu sorunlarını ev kiralayarak ya da devlete ve özel sektöre ait yurtlarda konaklayarak çözüyor. Öğrencilerin yurtlardan beklentilerini merkezi lokasyon, sosyalleşme olanakları ve kaliteli hizmet oluşturuyor. Aileler ise yurtlarda hijyen ve güvenliğin sağlandığından emin olmak istiyor.

EVDE YAŞAMAK İSTEYENİ SORUNLAR BEKLİYOR
Öğrenci evinde yaşamak isteyen öğrenciler ise fatura ve kira ödemelerinden beslenmeye pek çok sorunla karşılaşabiliyor. Öğrencilerin karşılaştıkları bazı sorunlara ise pratik çözümler ürettikleri görülüyor. Novu adlı öğrenci rezidans konseptini hayata geçiren gayrimenkul firması Nef’in “Türkiye üniversite öğrencileri konaklama araştırması” öğrencilerin barınma konusundaki beklenti ve sorunlarını ortaya koydu.

UNUTKANLIKLARI SORUN YAŞATIYOR
Türkiye’nin 7 bölgesinden 1000 öğrencinin katılımı ile yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 25.9’u kirayı ödemeyi unuttuğu için ev sahibi ile sorun yaşıyor. Öğrenci evinde yaşayanların yüzde 43.2’si ise faturayı ödemeyi unuttuğu için elektrik ve interneti kesiliyor. Araştırmada, öğrencilerin yüzde 36.7’sinin yaşadığı yerde güvenlikle ilgili bir sorun yaşadığı ya da buna şahit olduğunu da gösteriyor.

TOST MAKİNESİNDE ET, SU ISITICISINDA MAKARNA
Araştırma, öğrenci evlerinde yaşanan beslenme sorunları karşısındaki pratik çözümler ürettiklerini de gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 55.2’si tost makinesinde balık ve et pişiriyor. Su ısıtıcısında yumurta haşlayanların oranı yüzde 29.4, makarna haşlayanların oranı ise yüzde 26.8. belirlendi. Araştırma, öğrencilerin yüzde 20’sinin ise ütü ile yemek ısıttığını ortaya çıkardı.

OLMAZSA OLMAZI HIZLI İNTERNET VE SICAK SU
Araştırmada öğrencilere yöneltilen “İdeal bir konutta hangi özellikler kesinlikle olmalı” sorusuna yüzde 15’i “yüksek hızlı internet”, yüzde 13’ü “24 saat sıcak su” yanıtını veriyor. Bunu yüzde 9 ile “çalışma odası” ve “yemekhane”, yüzde 8 ile “metro ve metrobüse yakınlık”  yanıtları izliyor.

 

25-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş