Arama sonuçları

Öğretmen Atamaları İkiye Bölünecek

Öğretmen Atamaları İkiye Bölünecek

Öğretmen adaylarının girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sonuçları belirlenmesine rağmen ÖSYM, Coğrafya ve Sosyal Bilimler Öğretmenliği testlerine giren adayların puanlarını bu iki testle ilgili açılan iptal davaları olduğu gerekçesiyle açıklamadı. ÖSYM, "Bu iki alanla ilgili değerlendirme işlemi idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır" dedi.
Bu durumda da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ağustos ayında yapacağı 37 bin öğretmen atamasını ikiye bölme kararı aldı. Puanları açıklanmayan bu iki alan öğretmenlerinin atamaları eylül ayına ertelenecek.  

45 GÜNLÜK BEKLEME SÜRESİ VAR

Geçen yıl TBMM'de sınavlarla ilgili itirazların mahkemelerde "ivedi" olarak karara bağlanmasına ilişkin bir düzenleme yapılmış ve yargının 45 gün içinde davaları karara bağlaması düzenlenmişti. KPSS, 12 Temmuz'da yapıldığı için bu iki testteki sorularla ilgili kararın da 26 Ağustos'a kadar açıklanması gerekiyor. Bu durumda MEB, kararı izleyen 7 iş günü içinde atama yapacak. Eğer yargının kararı gecikirse Coğrafya ve Sosyal Bilimler öğretmenliğinin atamasını erteleyecek. Eğitim-öğretim yılı 14 Eylül 2015 tarihinde başlayacak. Öğretmenlere, atandıkları okullara gidip bölgeye ve okula adaptasyonu için de en az bir hafta süre verilecek.

Türk-Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk ÖSYM'nin hatalı sorularını eleştirerek, "ÖSYM'nin açık hatalarla, bu kadar güvensiz hale getirilmesi, KPSS'yi kaldırmak için bir bahane mi üretiliyor, sorusunu akla getiriyor. Çünkü MEB, kendi sınavını yapmak istiyor" diyor.

Bu haber Habertürk Gazetesi’nde Lütfi Erdoğan imzasıyla yayımlanmıştır.

 

01-08-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş