Arama sonuçları

Öğretmen ataması için referandum beklenecek mi?

Öğretmen ataması için referandum beklenecek mi?

Öğretmen ataması için referandum beklenecek mi? 20 bin öğretmen ataması için referandum sonuçları önemli mi? Öğretmen ataması için referandum sonuçlarının açıklanması beklenecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacağını açıklamasının ardından öğretmen ataması için referandum tarihinin belirleyici olup olmayacağı da tartışılmaya başlandı. Habertürk'ten Lütfi Erdoğan'ın haberine göre 20 bin öğretmen ataması için referandum sonrası haziran ayı tarih olarak düşünülüyor. 

Haber şöyle: MEB, geçen hafta yayınladığı atama takviminde sadece sözlü sınav tarihini açıkladı. Buna göre adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 27 Mart'ta ilan edilecek. Öğretmen alan bilgisi sınavı gerektirmeyen branşlarda 3-4 Nisan, gerektiren branşlarda 24 Nisan-13 Mayıs arasında sözlü sınav yapılacak. Böylece atamalar Anayasa değişikliği referandumu sonrasına kalacak. Ancak bakanlık, bu sınavlara yapılacak itiraz sürelerini açıklamadı. Öğretmen adayları, kesin atama tarihini bekliyor.

ÖĞRETMENLER YAZ AYLARINDA EĞİTİM ALACAK
MEB'de ise atamaların eğitim öğretimin sona erdiği haziran ayında yapılması için çalışmalar sürüyor. Haziranda ataması yapılacak öğretmenlere yaz tatili boyunca hizmet içi eğitim ve yeni müfredat eğitimi verilecek. Ayrıca yeni atanan öğretmenlerin izlemesi gereken filmlerin ve okuması gereken kitapların yer aldığı listeler verilecek. Filmleri izleyip, kitapları okuduktan sonra özetlerini yazacak olan öğretmenler, eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte göreve başlayacak.

6 YIL YER DEĞİŞTİREMİYORLAR

Sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl tayin hakları olmuyor. Eş tayininden de yararlanamıyorlar. Öğretmenler atandıktan sonra 4 yıllık çalışma sürelerini tamamlamalarının ardından "başarılı" olurlarsa kadroya geçiyor. Görev yaptıkları okullara kadrolu atanıyor. 2 yıl daha görev yaptıktan sonra ancak yer değiştirme hakkından yararlanabiliyor.

22-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş