Arama sonuçları

Öğretmenlerimize haksızlık yapmayalım

Öğretmenlerimize haksızlık yapmayalım

Başta ޞırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görev yapanlar olmak üzere Güneydoğu'da çalışan öğretmenlerle ilgili "öğrencilerini bırakıp, kaçtılar" algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Böyle bir algının yerleşmesi öğretmenlere yapılacak en büyük bir haksızlık olur.
Sayfamızda da okuyacaksınız. Dün hem ayrılan hem de bölgede kalan onlarca öğretmenle konuştum. Hiçbiri isteyerek, bölgeden ayrılmış değil, tersine akılları ve yürekleri geride kalmış. Öğrencileri adına kaygılılar.
Aralarında gönüllü ayrılan yok ya da "geri dönmeyeceğim" diyen de çıkmadı. Birçoğu telefonda konuşurken "Kendimi kötü hissediyorum" diyerek, ağlamaya başladı.
Hepimiz gibi onlar da "hizmet içi eğitim" mesajı geldikten sonra ne olacağını tahmin ederek, ayrılmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Tümü ayrılma gerekçelerinin başında "canlı kalkan yapılacakları" endişesini sayıyor.

CANLI KALKAN MI YAPILACAKLARDI?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı bir TV programında aynı konuya değindi ve "Biz istedik onların gelmelerini" diyerek, öğretmenlerin suçlanmamasını istedi.
Bölge halkının onlara kırgın ya da kızgın olduğuna inanan öğretmen yok. Geride kalanların kendilerini anladıklarını düşünüyorlar. Memleketleri olduğu için bölgede kalan öğretmenlerle de konuştuk. Onların da gidenlere bir kırgınlığı yok.
Ayrılan tüm öğretmenler geri dönmek için haber bekliyor. "Kaçtılar" eleştirilerinin kendilerini çok üzdüğünü söylüyorlar ve defalarca "Kaçmadık" sözünü tekrarlıyorlar. Haksızlık yapılmamasını, anlayış gösterilmesini, olaylara bir de onların açısından bakılmasını istiyorlar.
Öğretmenlerimize bu kadar haksızlık yapmayalım ve linç etmeye çalışmayalım.

Bu yazı Habertürk'te Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak yayımlanmıştır

23-12-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş