Arama sonuçları

ÖSYM, KPSS ücretlerini yeniledi

ÖSYM, KPSS ücretlerini yeniledi

 

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda KPSS ücretlerinin yeniden belirlendiği duyuruldu. ÖSYM, KPSS'de oturum başına 40 TL ödenmesine karar verdi. 

ÖSYM ayrıca, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere uygulanacağı duyurulan KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amaçlıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırılması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek, sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılması kararı aldı.

ÖSYM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“14 Mart 2017 tarihli kamuoyu açıklamasında; KPSS Alan Bilgisi sınavında test bazlı ücretlendirmenin ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda ÖSYM Yönetim Kurulu 15 Mart 2017 tarihinde toplanmış ve KPSS Alan Bilgisi Sınavı ile ilgili aşağıdaki kararı almıştır. Adayların sınav konforunu yükseltmek amaçlıyla çoklu oturum ve sınav başlama saatleri farklı dokuz test şeklinde, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere uygulanacağı duyurulan KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amaçlıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırılması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek, sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılmasına, oturum başına ücretin 40 TL olarak belirlenmesine, oturumların Cumartesi sabah Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, ÇalışmaEkonomisi ve Endüstri İlişkileri, Cumartesi öğleden sonra Hukuk, İktisat, Maliye; Pazar sabah; İşletme, Muhasebe, İstatistik olarak yeniden düzenlenmesine, sabah oturumlarının saat 10.00’da, öğleden sonra oturumlarının 14.30’da başlatılmasına, 2017 KPSS Lisans Kılavuzunun bu doğrultuda 16 Mart 2*17 tarihinde güncellenmesine karar verilmiştir.”

YÜZDE 90 ZAM YAPILMIŞTI
ÖSYM’nin geçtiğimiz gün açıklanan KPSS başvuru kılavuzunda geçen yıla göre yüzde 90 zam yaptığı ortaya çıkmıştı. Öncelikle geçtiğimiz yıl her bir oturum için 55 TL olan KPSS başvuru ücreti bu yıl 60 TL olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz yıl tüm oturumara girmek isteyen adaylar 220 TL öderken bu yıl kılavuzdan “tüm oturumlar için” ifadesi kaldırılmış ve kılavuzda oturumların ayrı ayrı ücretleri yer almıştı. una göre tüm oturumlara girmek isteyen adaylar toplam 420 TL ödemek zorunda. Bunlara eğitim bilimleri ve ÖABT de eklendiğinde ücret 540 TL’ye çıkıyor.  Tüm bu artışlar dikkate alındığında ÖSYM’nin KPSS başvurularında yüzde 90 zam yaptığı görülüyordu.

15-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş